Oblíbené druhy šeříků mají v jarní zahradě nezaměnitelnou sladkou vůni a velké, krásné květy v odstínech růžové, fialové a bílé.
Jednou z nejpřitažlivějších vlastností šeříků je, že vzrostlé keře mohou dosahovat výšky až 30 stop a téměř stejně tak se rozrůstají, takže v době plného květu poskytují nádherný pohled a opojnou vůni. Avšak ne každý má na zahradě dostatek místa, nebo dokonce zahradu, kde by mohl tyto krásky pěstovat. Řešením však mohou být keře pěstované v kontejnerech. Pro tyto rostliny to sice není ideální situace, ale rozhodně se to dá zvládnout – a je to mnohem lepší než nemít vůbec žádné!
Aby šeříky krásně kvetly
Pro zajištění bohatých květů a živého růstu potřebují šeříky v květináčích velké nádoby a pravidelnou údržbu, která udrží jejich kořeny v pořádku, a pro jejich zvládnutelné rozměry se doporučují malopěstované odrůdy nebo ty zakrslé. Vzhledem k podmínkám, jež potřebují, si můžete jejich krásu užívat i v malých prostorách.
Základní informace o šeřících v nádobách
Šeřík obecný, Syringa vulgaris, stejně jako další druhy a hybridy, má rozsáhlou kořenovou síť. Ačkoli šeříky nejsou považovány za invazivní, jejich růst je bujný a při pěstování v zemi se obvykle šíří jedenapůlkrát do šířky vzrostlého keře. To je všechno dobré na velké zahradě, ale když se kořeny zahltí nebo zakoření, což se stává, když se nekontrolovaně pěstuje v nádobách, produkce květů rychle klesá.
Trik, jak udržet živé květy kontejnerových exemplářů, spočívá ve výběru zakrslých nebo menších odrůd a v zajištění, aby byly zasazeny do velkých květináčů s dostatkem prostoru pro šíření kořenů. V závislosti na zvolené nádobě a velikosti vybrané odrůdy to může znamenat nutnost pravidelného zastřihávání kořenů tak, aby se vešly do květináče.
Doporučené velikosti květináčů a sadbovačů
Přestože zakrslé šeříky dorůstají kompaktní velikosti, potřebují dostatek prostoru pro růst kořenů. Zajistěte si co největší nádobu o minimální velikosti 30 cm do hloubky a 60 cm do šířky. Větší nádoby poskytují kořenům lepší izolaci v extrémních mrazech i vedrech a není je také třeba tak často zalévat. Ujistěte se, že vybraná nádoba má na dně dostatečné odvodňovací otvory.
Pokud se ve vašem regionu pravidelně vyskytují mrazivé teploty, vyhněte se porézním materiálům zadržujícím vlhkost, jako je keramika nebo terakota, které se mohou při zmrznutí rozpínat a praskat. Vhodnou volbou je beton, pryskyřice a dřevo, ale vyhněte se plastu, jenž má jen malé izolační vlastnosti. Také světlé barvy jsou lepší než černá, která může přitahovat nežádoucí teplo do kořenové zóny.
Jak pěstovat šeříky
Šeříky vyžadují místo na plném slunci, kde jim bude denně dopřáno alespoň šest hodin slunečního svitu. Potřebují také úrodnou, dobře propustnou, na humus bohatou půdu s neutrálním až zásaditým pH 7,0 až 7,5. Nádoby raději vyložte dvou až třícentimetrovou vrstvou drenážního materiálu, například rozbitou keramikou nebo oblázky.
Nádobu naplňte do poloviny úrodnou půdní směsí hojně obohacenou vyzrálým kompostem nebo dobře shnilým hnojem a také materiálem udržujícím vlhkost, jak je popsáno níže v části o potřebách půdy. Vyvarujte se rašelinového mechu, který je pro druhy rodu Syringa příliš kyselý.
Přimíchejte trochu kostní moučky a pak kořeny zasaďte na místo. Zasypejte je zeminou tak, aby horní část kořenového balu byla v rovině s povrchem půdy. Ujistěte se, že jste na okraji nechali trochu místa, abyste zabránili stékání vody z horní části při zalévání. Zalévejte jemně a hluboko na úroveň půdy. Půdu udržujte lehce vlhkou, ale ne mokrou, zalévejte pouze tehdy, když je horní vrstva půdy jeden až dva centimetry suchá.
Zdroj: Gardenerspath