Zelenina poroste jako z vody a přinese úrodu jako nikdy předtím. Tajemství tkví v tom, co vedle sebe vysadíte. Některé rostliny se přímo nesnáší

Fotografie: Depositphotos

Slyšeli jste o alelopatii? Jedná se o biologický jev založený na schopnosti několika rostlinných druhů ovlivňovat vývoj ostatních.

Některé rostliny produkují během svého života látky, které mohou stimulovat růst a vývoj příbuzných rostlin. Kromě výživy však mají ještě jednu velmi cennou výhodu – chrání rostliny před škůdci a chorobami. Zde je několik úspěšných příkladů, které stojí za zvážení při organizaci vašich zahradních záhonů.

Jak zeleninu správně kombinovat?

Zelenině, kterou chcete vedle sebe zasadit, se musí dobře dařit za stejných podmínek. Zelenina, jež má ráda vlhko a sluníčko jí překáží, a zelenina, která se na slunci ráda vyhřívá, se na zahradě neskamarádí. K tomu, aby vše klapalo tak, jak má, musí vedle sebe růst rostliny se stejným termínem výsadby, nárokem na vodu, půdu a živiny a se stejnou citlivostí na světlo. Rodina je rodina a to platí i v případě zeleniny. Příbuzné rodinné druhy si rozumějí lépe.

Monokultury mohou škodit

V extrémních případech nesprávného pěstování můžete půdu zničit. Intenzivní pěstování ochuzuje půdu o mnoho prvků, přímo či nepřímo ji zamořuje výměšky rostlin, chemickou zátěží ze syntetických hnojiv a opakovaným používáním chemických postřiků. Kromě toho se v půdě mohou začít hromadit škůdci a choroboplodné zárodky. Abychom tuto půdu zregenerovali, nestačí jen dobře hnojit. Musíme ji zbavit nežádoucích látek, které ničí neviditelný mikroskopický, ale půdu zúrodňující život, a tedy i úrodnost půdy.

Jak můžete zlepšit chuť některých plodin?

Správná kombinace některých rostlin dokáže dokonce vylepšit jejich chuť . Vyzkoušejte to! Výrazná chuť je přece jeden z hlavních důvodů, proč jste se k pěstování zeleniny dali.

Fotografie: Freepik
  • Petržel zlepší chuť rajčatům,
  • hrách a cibule budou chutnat lépe, když k nim zasadíte kopr,
  • máta peprná zvýrazní chuť brambor,
  • řeřichu zahradní přidejte kvůli chuti k ředkvičkám,
  • fenykl zlepší chuť okurkám a hlávkovému salátu,
  • saturejku pro lepší chuť přidejte k listové zelenině.

Je výše zmíněná i zelenina, kterou jste dosud nepěstovali, ale usoudili jste, že byste měli začít? Práci na zahradě si můžete zjednodušit několika způsoby. Správná kombinace zeleniny, bylinek a ostatních rostlin je jeden z nich.

Pěstujte vedle sebe

1. Úžasné trio: kukuřice, hrášek a dýně. Tajemství jejich společného pěstování znali už indiáni. Kukuřice je oporou pro hrách, který obohacuje půdu o dusík. A dýně zase brání růstu plevele.

2. Další úspěšná kombinace: cibule a mrkev. Cibule chrání mrkev před škůdci, protože uvolňuje látku (alicin), která má insekticidní a fungicidní účinky.

Fotografie: Freepik

3. Rajčata a bazalka: Nejen dobrá salátová kombinace. Tyto rostliny potřebují podobný substrát a stejný režim zalévání. Navíc je vůně bazalky nesnesitelná pro housenky, které často napadají rajčata. A úroda rajčat bude výrazně chutnější, pokud dozrají vedle keříků bazalky.

4. Zelené fazolky, papriky a lilky: Jak víte, papriky a lilky patří do stejné čeledi (Solanaceae) a potřebují podobné podmínky pro pěstování. A zelené fazole pěstované vedle nich je chrání před coloradskými brouky.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]