Už asi ani neexistuje domácnost, v níž by se nenacházela myčka nádobí. Ať chceme nebo ne, za poslední roky se stala běžnou součástí nejedné domácnosti a my se vlastně vůbec nedivíme. V neposlední řadě nám šetří nejen čas, ale i vodu a hlavně peníze. Aby byla myčka opravdu vaším nejlepším kamarádem, je třeba dodržovat hned několik pravidel. Existují totiž chyby, které děláme skoro všichni, a to pravidelně.
Jak správně vkládat nádobí do myčky
Jak jistě všichni víte, do myčky patří většina vybavení, které se ve vaší kuchyni nachází. Najdou se však i kousky, které by se měly myčce vyhýbat širokým obloukem. V opačném případě totiž můžete poškodit nejen zmíněné nádobí, ale i myčku.
Hlavním a základním pravidlem, je těžší nádobí vždy ukládat vždy dospod naopak do vrchního zásobníku patří skleněné nádoby, sklenice a celkově nádobí, které je znečištěno méně. Talíře ukládejte na střídačku. V praxi to znamená, že ukládáte menší a větší za sebou, tak se totiž umyjí mnohem lépe. Veškeré větší duté nádoby vždy nakloňte a ukládejte dnem vzhůru.
Do myčky rozhodně nepatří nádobí, které zůstalo špinavé od vosku či cigaretového popela. Kdybyste totiž něco takového vložili do myčky, znečistilo by to všechno kolem. Nádobí také nikdy nevkládejte do myčky jen tak. Doporučuje se ho nejdříve opláchnout vodou. Problémem také mohou být zbytky jídla.
Toto jsou naše nejčastější chyby
- Našli jste na hrníčcích fleky? Asi jste přidali příliš mnoho leštidla
- Skvrny na skle? V tomto případě na to okamžitě zapomeňte. Křišťál do myčky rozhodně nepatří. Stát se však mohlo i to, že je v myčce buď příliš soli nebo je nádobí uspořádán moc natěsno
- Pokud není nádobí suché, tak jste pravděpodobně myčku přeplnily a nádobí je uspořádáno příliš na sobě
- Zdá se vám, že vaše myčka jaksi zapáchá? Problém vyřešíte jednoduše tím, že ji alespoň jednou za týden pustíte naprázdno.
Náš tip: Hledáte kvalitní přípravky do myčky? Tak vám určitě doporučujeme značku Claro, kterou najdete také v online drogerií myAustria.cz.
Co do myčky rozhodně nepatří?
Pokud patříte do skupiny lidí, která do myčky strčí úplně všechno, čtěte pozorně následující řádky. Pokud jste byli dosud zvyklí vkládat do ní všechen příbor, okamžitě s tím přestaňte. Problém představují nože. Ty se sice vlivem myčky nepoškodí, časem je však může myčka pořádně otupit. Způsobuje to zejména vyšší teplota voda a čistící prostředky, které narušují vrstvu oceli. Totéž samozřejmě patří i pro různé škrabky a struhadla, které na rozdíl od nožů již opětovně nenabrousíte.
Do myčky také nikdy nevkládejte příbor s dřevěnou rukojetí a také nic dřevěné a zároveň i lepené. Důvod je přitom prostý. Časem se totiž může stát, že tyto lepené či dřevěné části se začnou od těch kovových odlepovat.
Problémem mohou být i plastové předměty. Ty se totiž pod vlivem horké vody mohou začít deformovat, proto si vždy nejdříve přečtěte návod a pokud se jinak nedá, ukládejte je spíše do horní části myčky. Pozor si také dejte na dřevěné vařečky či naběračky a pozor byste si měli dát i při teflonu. Méně kvalitní teflon se totiž časem může začít odlupovat, důsledkem čehož jej můžete vyhodit.
Do myčky také neplatí nádobí, které je zdobeno ať zlatem nebo kovem. Na mysli máme nejen různé upomínkové předměty, ale i servisy zděděné po starých rodičích.
Na závěr nemůžeme zapomenout ani na sklo. Není sklo jako sklo. Stalo se vám už někdy, že jste vytáhli z myčky skleněné poháry, které vypadaly jaksi matně? To vše způsobuje příliš horká a měkká voda, tento jev nazýváme koroze skla.