Jak správně prát ručníky, aby byly čisté, měkké a voňavé? Díky ověřeným postupům máte vyhráno a dlouhé roky nebudete muset kupovat nové

Fotografie: Freepik

Ručníky jsou jedním z nejčastěji používaných věcí v domácnosti. Jak je ale efektivně prát? Nemusí to být tak složité.

Na ručnících ulpívají zbytky prachu, potu, potravin nebo kosmetiky. Jestliže i vy bojujete se zašlou špínou a nedaří se vám zbavit skvrn, pak vyzkoušejte zcela přírodní metody čištění a nebudete zklamáni. Zaručujeme, že vás příjemně překvapí.

Základní pravidla

Prvním pravidlem, které je třeba dodržovat, je naučit se ručníky pravidelně a často měnit. Nečekejte až na chvíli, kdy bude ručník viditelně znečištěný, ale vyměňte jej klidně po jednom nebo dvou dnech používání.

Pamatujte také na to, že nový ručník by měl být před prvním použitím vždy vyprán, jinak nebude absorbovat vlhkost z pokožky a neodstraníte chemické přísady použité při jeho výrobě a odpad související s přepravou a skladováním.

Fotografie: Freepik

Jedlá soda na skvrny

Jedná se o univerzální čisticí prostředek, který může s jistotou nahradit komerční výrobky. Můžete jej také použít k praní a odstraňování skvrn z ručníků. Díky svým dezinfekčním a protiplísňovým vlastnostem bude účinně eliminovat mikroorganismy, kterým se v teplém a vlhkém prostředí ručníku mimořádně daří. Kromě toho neutralizuje všechny nepříjemné pachy.

Co budete potřebovat?

  • 1/4 šálku jedlé sody
  • horkou vodu

Do horké vody přidejte sodu. Na každé kilo prádla by měla přijít jedna dávka sody. Do této směsi ručníky namočte a nechte nějakou dobu odležet. Poté je vložte do pračky a vyperte je jako obvykle. Pokud jsou skvrny zašlé, přidejte k praní také citronovou šťávu.

Fotografie: Freepik

Křemičitan sodný na zašlou špínu

Máte bílé nebo jiné světlé ručníky, které ale už dávno nevypadají jako původně? Sáhněte po křemičitanu sodném, který je základní složkou pracích prášků a jiných čisticích prostředků. Stačí jej malé množství, které smíchejte s prostředkem na mytí nádobí, abyste se účinně zbavili nečistot. Díky tomuto jednoduchému postupu budou vaše ručníky měkké, čisté a sněhově bílé.

Potřebné přísady:

  • 2 litry vody
  • 2 lžíce mycího prostředku
  • 1 lžíce křemičitanu sodného

Zahřejte vodu, přidejte do ní prostředek na mytí nádobí a křemičitan sodný. Přiveďte vodu k varu a poté do ní ponořte ručníky. Směs provařujte asi 20 minut, aby se účinně odstranila zašlá špína. Po uplynutí této doby ručník vymáchejte v teplé vodě a pověste jej, abyste jej vysušili. Nezapomeňte během tohoto postupu mít nasazené ochranné rukavice, které chrání vaši pokožku.

Ocet a amoniak pro měkké a voňavé ručníky

Kombinace octa a amoniaku je spolehlivým způsobem čištění a osvěžení ručníků. Zaprvé mají dezinfekční vlastnosti a pomáhají zbavit se nežádoucích pachů, zadruhé brání hromadění zbytků prášku na vláknech. Jak je používat? Jednoduše je nalijte do zásobníku na aviváž a nastavte pračku na standardní program praní.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]