Bojujte efektivně s prachem díky přírodní čistící směsi

thinkstock

Úklid není obecně příliš oblíbenou činností. Kromě vysávání, vytírání je častým úkonem i utírání prachu, který může být zdrojem různých alergií, pokud není pravidelně odstraňován z ploch nábytku v bytě. Jak se jej ale účinně a na dlouhou dobu zbavit? Poradíme vám. Nepotřebujete k tomu žádné předražené prostředky, postačí vám pouze přírodní produkty.

Co potřebujete na zhotovení přírodního prostředku na odstranění prachu?

Než se pustíte do utírání prachu, připravte si tyto ingredience na vytvoření roztoku:

  • 4 lžíce bílého octa
  • 2 polévkové lžíce olivového oleje
  • 10 kapek esenciálního oleje s vůní citronové trávy
  • půl šálku vody

Kromě esenciálního oleje s vůní citronové trávy se doporučuje použít do roztoku i aroma pomeranče, skořice, levandule, nebo samotného citronu. Tyto vůně jsou příjemné a antibakteriální.

Jak připravit roztok na odstranění prachu

Bílý ocet, olivový olej, esenciální olej a vodu přelijte do rozprašovače. Všechny suroviny důkladně protřepejte, aby se propojily. Roztok stříkejte přímo na povrch nábytku, nebo na hadřík z mikrovlákna a odstraňujte nežádoucí prachové částice.

Co se týká olivového oleje, nemusíte mít obavy, že by na površích nábytku zůstal mastný film. V kombinaci s ostatními ingrediencemi nebude emulze mastná. S touto směsí nebudete muset prach utírat tak často. A váš byt bude i krásně vonět díky esenciálním olejům.

Další metody k efektivnímu odstranění prachu

Dalším podobným roztokem na čistění dřevěných povrchů je tento: jeden šálek citronové šťávy a půl šálku olivového oleje. Vše smíchejte opět v rozprašovači a aplikujte na dřevěné stoly, skříně, komody, police a budou vypadat záhy jako nové. Samozřejmě lze v drogériích zakoupit i speciální přípravky na odstranění prachu v domácnosti, je jich celá řada.

Vybírejte však ty, které jsou také na přírodní bázi a neškodí zdraví. Berte na vědomí, že při jejich použití můžete vdechnout nevědomky jejich aerosol a dýchat jej budete i v interiéru po otření všech příslušných zaprášených ploch.

Jak předcházet zbytečnému zadržování prachu

Pokud nechcete, aby se ve vašem bytě udržovalo velké množství prachu, do interiéru neumisťujte nadbytečné koberce, záclony, závěsy a volte kožené sedačky, které se dají velice snadno udržovat. Ty textilní mají tendenci zadržovat v sobě mnoho prachových částic. Mnoho věcí v bytě je určitě pro vás nepotřebných, proto je zlikvidujte, nebo umístěte do krabic. Zbytečně se na ně bude prášit a uděláte z nich tak nevědomky „lapače prachu“. Nezapomeňte rovněž otírat prach z listů pokojových rostlin, které prachové částice mohou dusit, lépe se jim povede. Skvěle pomůže proti zvýšenému usazování prachu i zvlhčovač vzduchu, díky kterému se vám bude i lépe dýchat.

Fotografie: Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]