Jak vybrat myčku na nádobí a je lepší vestavná nebo volně stojící?

Ve většině domácností dnes najdete pomocníka v podobě myčky nádobí. Dokáže zkrátka maximálně zkrátit čas, který musíte věnovat špinavému nádobí. Myčka nádobí také významně šetří spotřebu vody při mytí nádobí, a také šetří naši pokožku, protože nemusíme namáčet ruce v odmašťujících čistících prostředcích, které nám vysušují pleť. Myčka se tak stala běžnou součástí našich kuchyní, a to i ve vestavné podobě do moderních kuchyní na míru.

Podle čeho vybírat myčku?

Pokud se nejprve podíváme na samotný výběr myčky nádobí, tak je potřeba si ujasnit, co vlastně od myčky očekáváme. Samozřejmě každý odpoví, že čisté nádobí, ale je toho více, co může hrát roli při výběru. Mezi hlavní kritéria výběru patří: 

  • Kolik umyje sad nádobí
  • Spotřeba energie a vody
  • Hlučnost
  • Funkce a programy

O vlastnostech myčky podrobněji

Velikost myčky do značné míry určuje, na kolik sad nádobí je určena. V praxi se potom typicky setkáte s úzkými spotřebiči 45 cm a se spotřebiči standardních rozměrů, tedy 60 cm, které jsou určeny na více sad nádobí. Menší spotřebiče jsou vhodné spíše pro jednotlivce, maximálně dvojice, ale rodiny už potřebují klasickou větší myčku.

Svou roli hraje také spotřeba elektrické energie a vody. Dnešní myčky jsou velmi úsporné, jak co do spotřeby elektřiny, tak vody. Běžně si dnes myčka vystačí třeba se 3 litry vody na jeden mycí cyklus. Pomoci s orientací vám zde může také energetická třída spotřebiče, kdy nezapomeňte, že od roku 2021 jsou tady nové energetické štítky, kde už se nesetkáte s označením A+++ apod. Kvůli změny metodiky se spotřebiče propadly stupnicí dolů, to ale neznamená, že jsou málo úsporné, vyloženě plýtvající spotřebič dnes totiž na trhu snad ani nenajdete. Nejvyšší hodnocení je každopádně na aktuálním štítku A.

Myslete také na hlučnost, protože spotřebič se typicky nachází v obytném prostoru. Pokud máte samostatnou kuchyň, tak vás to možná tolik trápit nemusí, pokud ale máte kuchyň spojenu s obývacím pokojem, už to může být obtěžující třeba u televize. Dnešní myčky jsou však opět velmi tiché, i když samozřejmě najdete spotřebiče, které v tomto excelují nad jinými. Také údaj o hlučnosti je uváděn na energetickém štítku, jen jeho interpretace může být poněkud ošemetná. Každému totiž může vadit jiný charakter hluku.

V neposlední řadě můžete při výběru zohlednit funkce myčky a její programy. Funkce také ve smyslu vnitřního uspořádání, které by vám mělo vyhovovat. Můžete se například rozhodnout, zda chcete samostatnou zásuvku pro příbory nebo nikoliv apod. Programy jsou potom čistě na vašem uvážení, co využijete. Jsou lidé, kteří programy využívají, ale někdo nakonec myje stejně na jeden jediný program až naplní celou myčku.

V poslední době je také velmi aktuální téma ekologie. Věděli jste, že používáním myčky nádobí šetříte vodou? Pokud chcete šetřit ještě naši přírodu více, podívejte se na článek o přírodním prášku do myčky. 

Pomohou vám nezávislé recenze

Protože na trhu je dnes obrovské množství produktů, mezi kterými si můžete vybírat, tak stojí za to pouvažovat nad tím, přečíst si nezávislé recenze, které vám s výběrem pomohou. Není v silách zákazníka vyznat se v celé nabídce, proto se podívejte na nějaké recenze, kde podrobili oblíbené myčky nádobí testování. Pomoci vám mohou také uživatelské recenze produktů, které bývají k nalezení na srovnávačích cen.

Vestavná nebo volně stojící?

Nakonec je tady otázka toho, zda se chcete rozhodnout pro myčku vestavnou nebo volně stojící. To je potřeba zvážit ještě před volbou konkrétního modelu. V zásadě je ta úvaha velmi jednoduchá: 

  • Nová moderní kuchyně na míru – vestavná myčka
  • Starší kuchyňská linka – volně stojící myčka

Vestavnou myčku zpravidla vybíráme tehdy, pokud spolu s tím řešíme kuchyni na míru, kde se počítá také s vestavením spotřebiče v designu kuchyňské linky. Pokud však máte starší kuchyňskou linku, kde není zabudování pod pracovní desku možné, zvolíte volně stojící.