
Pěstovat jahody je pro každého zahrádkáře i jeho rodinu nesmírná radost. Tyto plody patří doslova k zázračnému ovoci.
Nejenže mají jahody skvělou chuť, ale také mají význam pro lidské zdraví. Obsahují vitamín C, karoten, jsou plné antioxidantů, které pomáhají organismus udržovat v kondici a bojují proti stárnutí buněk. Díky vláknině pomáhají i lepšímu trávení. Jahody jsou prospěšné i vašemu srdci – udržují krevní tlak ve správných hodnotách, prospívají i cévám, říká doktorka Adda Bjarnadottir. A navíc nemají skoro žádné kalorie, takže jsou skvělým doplňkem každého stravování.
Hnojení jahodníků je nezbytné
Aby však jahody narostly podle vašich představ, musíte jim přece jen nějakou tu péči věnovat. Za prvé je důležité, abyste je na jaře přihnojili. Jahodníky se nyní pustily do intenzívního růstu, a tak je zapotřebí přidat živiny, aby zůstalo něco i na květy a plody. Pokud začnou rostlinám žloutnout listy nebo jahodníky narůstají málo, něco je v nepořádku.
A může to být právě nedostatek živných látek. Jahodám nejčastěji chybí přísun vápníku, hořčíku a železa. Pak byste měli velmi malé plody, a navíc rostliny nebudou vůbec odolné proti plísni a hnilobě, upozorňují na webu GardeninGuru. Pěstovat jahody není nic těžkého, jen jim musíte věnovat alespoň minimální péči.
První krok při pěstování polních okurek je výběr vhodné odrůdy. Měla by být i odolná a výnosná
Domácí hnojivo pro jahody
Na trhu je plno hnojiv, která jsou vhodná k lepší výživě jahod. Většina z nich je jako přípravek pro jahody přímo označena. Můžete přihnojit i Cereritem nebo NPK, ale je pravda, že jahody mají rády nepatrně kyselejší půdu, proto jim pořiďte hnojivo specializované. Hnojit jahodníky ale můžete i celou řadou přípravků, které se nacházejí přímo u vás doma. Buď je používáte v kuchyni, anebo byste je po použití vyhodili. Domácí hnojivo má tu výhodu, že víte, co přesně obsahuje, a tedy čím jahody vyživujete. A přitom vás to bude stát jen pár korun.
Hnojivo z droždí – jedno balení čerstvého nebo lžičku sušeného droždí, litr vlažné vody a lžíci cukru promíchejte a nechte odstát minimálně 24 hodin. Rozjede se fermentace a přípravek bude účinnější. Někdo nechává droždí fermentovat až jeden týden. Pak produkt rozřeďte v poměru 1 díl roztoku a 5 dílů vody. Ke každé sazenici přilijte asi 3 dcl roztoku. Opakovat můžete každý měsíc.
Kávová sedlina (lógr) – je pro jahodníky hnojivem přímo ideálním. Obsahuje totiž dusík, draslík i fosfor, tedy prvky, které se nacházejí v kupovaných hnojivech. A vy byste sedlinu doma vyhodili. Tak si ji střádejte a čas od času s ní jahody přihnojte, radí HouseDigest. Navíc bylo zjištěno, že sedlina přitahuje žížaly, které kolem jahodníků dobře prokypří půdu.
Na BydlímeÚtulně jsme také popsali, jak byste se na jaře měli starat o ovocné keře s drobnými bobulovými plody.
Zdroje: GardeninGuru, HouseDigest, Healthline
Napište komentář