Sousedské rostliny, které pomohou k dosažení kýženého výnosu okurek

Fotografie: Depositphotos

Jednotlivé rostliny si dokážou při růstu vzájemně pomáhat. Zjistěte, co byste měli zasadit vedle okurek, abyste podpořili jejich zdraví a tím i úrodu.

Okurky jsou oblíbenou a osvěžující letní zeleninou a mnoho lidí je pěstuje i na svých zahradách. Věděli jste, že výsadba určitých rostlin vedle nich může pomoci zlepšit jejich růst i zdraví? Tato praxe, známá jako smíšené kultury, zahrnuje umístění rostlin, které si navzájem prospívají, v těsné blízkosti. Které rostliny byste tedy měli poblíž okurek vysadit, a naopak které pro ně dobrými sousedy nejsou?

Výhody, které okurkám poskytují dobří sousedé

Některé rostliny uvolňují přírodní chemikálie, které odpuzují škodlivý hmyz, čímž snižují potřebu použití chemických pesticidů. Některé doprovodné rostliny pomáhají předcházet šíření chorob tím, že působí jako bariéra, nebo zlepšují zdraví okolní půdy. Výsadba květin v okolí může přilákat užitečný hmyz, jako jsou včely a motýli, což může zlepšit opylení a zvýšit výnosy okurek. Sousední rostliny mohou zlepšit růst okurek poskytnutím živin. Pomáhají udržovat zdraví půdy fixací dusíku či zlepšením struktury půdy.

Nejlepší sousedské rostliny pro okurky

Měsíček lékařský: tato zářivě kvetoucí bylinka má schopnost odpuzovat škodlivý hmyz, jako jsou mšice, molice a háďátka. Měsíček také přitahuje užitečný hmyz, jako jsou berušky, které se živí škůdci. Stejné vlastnosti má i popínavá lichořeřišnice, jež svojí vůní odpuzuje mnoho škůdců a zbaví okurky i otravných mšic.

Fazole a hrách: luštěniny jako fazole a hrách jsou skvělými společníky okurek, protože fixují dusík v půdě a poskytují základní živiny pro zdravý růst rostlin. Výsledkem mohou být větší a hojnější okurky. Také jim mohou poskytnou vítanou ochranu proti silnému větru a přímým slunečním paprskům. Dobrým sousedem bude i kořenová zelenina jako mrkev, petržel, tuřín, cibule, česnek nebo pórek. Také rané odrůdy řepy, květák, brokolice a zelí.

hrášek v lusku
Fotografie: Freepik

Bylinky a přírodní opora

Slunečnice: tyto vysoko se tyčící krásné květiny poskytují stín okurkám během horkých letních dnů, snižují tepelný stres a pomáhají šetřit vodu v půdě. Slunečnice také působí jako přírodní „mřížovina”, která poskytuje okurkám oporu při šplhání. Podobné vlastnosti má i kukuřice, jež může okurkám také poskytovat stín a oporu.

Kopr a oregano: tyto aromatické byliny mohou pomoci odpuzovat škodlivý hmyz, jako jsou svilušky a mšice. Zároveň přitahují prospěšný hmyz, jako jsou berušky. Kopr může pro změnu zlepšit chuť okurek, když ho vysadíte poblíž. Z bylinek můžete ještě sáhnout po bazalce, koriandru, kmínu nebo saturejce. Moc to však s nimi nepřehánějte, příliš silné aroma kolem okurek by mohlo změnit jejich chuť nežádoucím způsobem.

Co byste vedle okurek sázet neměli

Melouny a tykve patří také do čeledi tykvovitých. Jejich výsadba blízko sebe může zvýšit riziko šíření chorob a škůdců. Také by si braly z půdy stejné živiny. Brambory zase mohou přilákat mandelinky bramborové, které se také živí rostlinami okurek. Ani fenykl není dobrým sousedem, protože uvolňuje látky, jež mohou bránit v růstu mnoha rostlin. Okurky také nesázejte v blízkosti rajčat.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]