Chytrá hospodyně prozradila, jak během několika minut odstranit žvýkačku z oblečení

Fotografie: Depositphotos

Zbavit se žvýkačky, která jakkoli uvízla na oblečení, je tvrdý střet, nikoli však nemožný. Pravda, některé případy jsou opravdu oříšek, je tedy nutné volit drastičtější postup.

Nalepená žvýkačka v kině, vlaku nebo autobuse je – bohužel – stále častý nešvar. Není proto výjimečné, když si z pracovní cesty nebo výletu za kulturou přinesete s dojmem i poměrně nechutný suvenýr. Postižené oblečení ale není důvod hned vyhazovat, ani sahat po nůžkách nebo něčem podobném ostrém. Pomocí následujících metod se lze – při dodržení postupu – žvýkačky celkem spolehlivě zbavit. Pak bude putovat pouze do koše.

Eliminace pomocí octa

Velmi osvědčeným způsobem je ocet, který si se zaschlou žvýkačkou perfektně poradí. Nalijte do hrnce ¼ šálku octa a přiveďte ho k varu. Postižení oblečení dejte na rovnou hladkou plochu a do vroucího octa pak namočte hadřík či ručník. Když jím žvýkačku potřete, všimnete si nejspíš, že logicky vlhne a také měkne. Pak ji lze lehce oškrabat z látky, například pomocí pilníku na nehty, nože nebo nůžek. I když kousek zůstane, není to problém. Namočte do octa celé místo a oškrábejte ho zubním kartáčkem. Nakonec už jen pračka a usušit.

Oblečení do vroucí vody

Když už jsme u toho varu, dalším způsobem je uvaření celého oblečení. Postiženou část vložte na pět minut do vroucí vody. Vysoká teplota způsobí, že žvýkací guma bude mnohem poddajnější, stejně jako v případě s octem. Na úplné odstranění se hodí i tupá řezačka (technický nůž), buďte ale velmi opatrní, jinak si snadno poškodíte samotné oblečení. Jsou-li zbytky gumy skutečně odolné, vyřeší to kartáč s tvrdými štětinami.

Fotografie: Pxhere

Opačné spektrum teplot

Asi nejznámějším a nejšetrnějším způsobem odstranění žvýkačky z látky je její kompletní zmrazení. Oblečení uzavřete do sáčku a na 2 – 3 hodiny dejte to mrazáku. Opravdu tuhou žvýkačku pak lze velmi snadno odloupnout. Velmi dobře mohou pomoci i normální kostky ledu. Po dobu minimálně 20 minut jimi žvýkačku třete, dosáhnete podobného efektu. Stejnou práci odvedou i mrazící spreje, případně běžně dostupný lak na vlasy.

Citronová šťáva

Další spolehlivá tekutina, která v tomto případě pomůže. Velmi se hodí hlavně na tmavé oblečení, stejně tak na velmi jemné tkaniny. Do misky s vodou nakapejte trochu šťávy a pak nechte látku odmočit. Nakonec žvýkačku odstraňte zubním kartáčkem.

Kouzlo s papírem a žehličkou

Když bude látka trochu sucha a stále se žvýkačkou, vezměte si na pomoc žehličku. Teplotu nastavte na střed a na žehlicí prkno dejte žehlící papír. Látku se žvýkačkou na něj přitiskněte a několikrát přejeďte žehličkou. Zbytek dumy se bude lepit právě na papír.

Fotografie: Pxhere

Agresivnější metody nejdřív otestujte

Tohle není zdaleka celý výčet možností. Dá se použít benzin, líh, odlakovač na nehty nebo velmi silný alkohol. V případě, že sáhnete po něčem ze zmíněných surovin, nejdřív je vyzkoušejte na méně viditelných místech látky. Jinak si možná přivodíte více škody než užitku. U látek, které se dobře zbavují mastnoty, lze použít také margarín, olivový olej, majonézu nebo burákové máslo. Žvýkačka změkne a bude opět poddajná.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]