Balkón ozdobí červená rajčata plná chuti. Drenážní vrstva na dně květináče ochrání před hnilobou

Fotografie: Depositphotos

Pěstování rajčat na balkoně se stává stále populárnější. Tato zelenina vyžaduje správné podmínky pro svůj růst a vývoj sladkých a šťavnatých plodů.

Pokud nemáte svou zahrádku, nic vám nebrání v tom pěstovat si zeleninu na balkoně. A právě balkonová rajčata se stávají čím dál více oblíbenou rostlinou. Než se ale rozhodnete, že je chcete pěstovat, zjistěte si, které odrůdy jsou vhodné na balkon. Rajčata jsou rostliny, jež potřebují dobré podmínky pro správný růst. Odezvou na to budou sladké a šťavnaté plody. Jak pěstovat rajčata na balkoně?

Proč pěstovat rajčata na balkoně?

Rajčata na balkoně odráží jižní atmosféru, která dává pocit uvolnění a relaxace. Kromě toho má tato zelenina mnoho cenných zdraví prospěšných vlastností. Obsahují mimo jiné hořčík nebo draslík, prvky nezbytné pro správné fungování kardiovaskulárního systému. A co víc, rajčata obsahují vitamín C, jenž podporuje imunitu a utěsnění krevních cév. Odrůdy koktejlových rajčat, které jsou stále více k vidění, jsou určeny k růstu na balkóně.

Aby zelenina rychle rostla a byla svěží, postarejte se o několik aspektů: výsadba, zalévání a vhodné podmínky. V zahradnickém obchodě si můžete koupit připravené sazenice rajčat. Doporučuje se, aby květináče byly dostatečně pevné, a navíc byste měli použít podpěru. Díky tomu bude mít rostlina během růstu podporu a stabilní polohu. Zejména je třeba dbát na to, abyste rajčata umístili na slunné místo a zajistili jim úrodnou a propustnou půdu.

Zalévání a hnojení rajčat

Chcete-li zabránit hnilobě kořenového systému, položte drenážní vrstvu na dno květináče. Ten také musí mít otvory, které zajistí odtok vody. Jakmile se postaráte o správné místo pro rajčata, je čas na zalévání. To praktikujte ráno nebo večer, každé dva nebo tři dny. Vše záleží na vnější teplotě, ale vyhýbejte se tomu v teplu a v momentě, kdy na rostlinu svítí přímé slunce. Může se totiž stát, že ji spálíte, nebo plody utrpí tepelný šok.

červená rajcata
Fotografie: Pixabay

Nesměřujte proud vody na listy. Přebytečná kapalina zde přispívá k rozvoji plísňových chorob. Ty významně oslabují stav rajčat a mohou vést k úplnému zničení plodin. Při výsadbě stojí za to použít vícekomponentní hnojivo, zatímco během růstu by mělo fungovat hnojivo založené na biohumusu. Rajčata potřebují velké množství živin, takže je důležité starat se o jejich správné množství.

Zdroj: PoradyInteria

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]