Zrychlené dozrávání rajčat podáním pomocné ruky: Mezi snadné kroky patří zálivka nebo stříhání listů

Fotografie: Depositphotos

Každý zahrádkář se těší, až mu dozrají první sezónní rajčata a bude si na nich moct pochutnat. Dozrávání rajčat však můžete některými kroky urychlit.

Rajčata patří k nejoblíbenější zelenině. Jsou nejen chutná, ale mají také všestranné využití v kuchyni, a tak nechybí snad na žádné zahradě. Někdy však nemusí dozrávat tak rychle, jak bychom si představovali – a obzvlášť dobré je se na dozrávání rajčat zaměřit koncem sezóny. Vlivem snižujících se teplot mohou některá zůstat úplně zelená.

Faktory ovlivňující zrání rajčat

Rajčata dozrávají rychleji při vyšších teplotách. Ty totiž spouští produkci plynu ethylenu, přírodního rostlinného hormonu, který hraje významnou roli v procesu zrání nejen u rajčat. Zrání bude také ovlivněno pěstovanou odrůdou, protože různé odrůdy dozrávají různou rychlostí. Některá menší rajčata, jako ta švestková nebo roma, jsou přirozeně rychlejší, zatímco třeba velká masitá rajčata budou dozrávat pomaleji.

Jak zrání rajčat urychlit

Je důležité, aby k rajčatům šlo co nejvíce slunce, proto je průběžně zbavujte listů, aby dozrávajícím plodům nestínila. Podpoříte tak i dobrou cirkulaci vzduchu kolem plodů, což může urychlit zrání. Odstraňujte i ta rajčata, která jsou nevzhledná nebo napadená plísní. Rostlina se zbytečně vysiluje, pokud na ní necháte plody, jež později stejně nebudete konzumovat.

S končícím létem se dozrávání začne zpomalovat, ale rostlina bude mít tendenci stále nasazovat na nové plody, které už nestihnou dozrát. Proto je vhodné vrchol rostliny zaštípnout, abyste zabránili dalšímu plození. Rostlina by jinak dávala zbytečnou sílu do plodů, jež nedozrají. Nad posledním trsem rajčat ponechte 2–3 patra listů a nad nimi rostlinu zkraťte.

Okurkové úrodě se bohatě zadaří i bez agresivní chemie. Kompostový čaj dodá potřebné živiny

zralá rajčata
Fotografie: Freepik

Pravidelná zálivka má také vliv na dozrávání rajčat. Na tu je však potřeba myslet už v průběhu kvetení. Nejvíce rajčatům prospívá pravidelná, ale mírnější zálivka. Naopak v době zrání byste měli zálivku snižovat. Někteří zahradníci přestávají v tomto období zalévat rajčata úplně. Rajčata, která nestačí dozrát na rostlině, můžete doma uložit do papírového sáčku se zralým banánem nebo jablkem. Uvidíte, že ještě zčervenají a dozrají.

Zdroj: Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]