Okurkové úrodě se bohatě zadaří i bez agresivní chemie. Kompostový čaj dodá potřebné živiny

Fotografie: Depositphotos

Okurky jsou oblíbenou letní zeleninou. Neobejde se bez nich žádný salát, ale jsou také vynikající jako nakladačky, na kterých si pochutnáte i v zimě.

Okurky jsou běžně pěstovanou zeleninou téměř na každé zahrádce. I když si vyžadují určitou péči, zvládne je pěstovat i začátečník. Stačí se řídit jednoduchými pravidly – rostliny zalévat a podporovat je vyváženým hnojivem. Výživná hnojiva si můžete vyrobit i doma z běžných surovin. Třeba taková cukrová voda povzbudí okurky v násadě květů a vaše úroda tak bude mnohem větší.

Čaj na zalévání z kompostu

Kompostový čaj je tekuté hnojivo bohaté na živiny, které využívá sílu rozložené organické hmoty. Zvyšuje úrodnost půdy, podporuje prospěšné mikroorganismy a růst rostlin. Naplňte nádobu dešťovou vodou. Pokud použijete kohoutkovou, nechte ji 24 hodin odstát, aby se odpařil chlór. Dejte lopatu vyzrálého kompostu do kusu gázoviny nebo jemné síťoviny a vytvořte „čajový sáček”.

Zavázaný sáček zcela ponořte do nádoby s vodou a za občasného míchání nechte 2 až 3 dny louhovat. Poté sáček s kompostem vyndejte a získanou vodu nařeďte ještě s vodou v poměru 1:3 (1 díl kompostového čaje na 3 díly vody). Tuto vodu bohatou na živiny používejte k zalévání rostlin okurek každé 1–2 týdny během vegetačního období.

Hnojivo z banánových slupek

Banánové slupky jsou bohaté na základní živiny, jako je draslík, který je životně důležitý pro vývoj rostlin okurek. Použijte ideálně slupky z bio banánů a nakrájejte je na menší kousky. Poté je zakopejte asi 5 cm hluboko do půdy kolem rostlin okurek. Případně můžete banánové slupky smíchat s vodou, nechat 2 dny louhovat a použít směs jako tekuté hnojivo.

nakrájený banán
Fotografie: Freepik

Cukrová voda

Obyčejná cukrová voda povzbudí vaše okurky k bohatšímu kvetení. Do hrnce nalijte 1 litr vody a počkejte, až začne vřít. Poté do ní přidejte 2–3 lžíce cukru a chvilku povařte, aby se cukr dobře rozpustil. Vodu nechte zchladnout a zalijte s ní rostliny okurek. Použít ji však můžete i na okrasné keře nebo kvetoucí rostliny.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]