Jednoduché vychytávky pro dokonale kvetoucí a plodící zahradu

Fotografie: Depositphotos

Jednoduché rady a tipy, díky kterým bude vaše zahrada nádherně kvetoucí a obdaří vás bohatou úrodou.

Pravděpodobně každý, kdo má zahradu nebo alespoň záhonek a věnuje se ať už pěstování květin nebo užitkových plodin, má své vlastní ověřené vychytávky, jak docílit těch nejlepších výsledků. V tomto článku vám proto přinášíme jednoduché rady a tipy, které mají osvědčené účinky a napomohou vám tak k bohatě kvetoucí a plodící zahradě. Jedná se o jednoduché postupy, které zvládne i začátečník, a navíc vám také ušetří i nějakou tu korunu.

Cibulové slupky

Ruku na srdce, většina lidí cibulové slupky jednoduše chytne, a vyhodí je do koše. To ale možná netušíte o jejich vlastnostech, které se hodí pro všestranné využití. Pokud je tedy přimícháte do půdy, do které se chystáte přesazovat rajčata, lilky nebo brambory, účinně je budou chránit před škůdci, nemocemi, a navíc obsahují také řadu prospěšných živin. Cibulové slupky také můžete uvařit nebo vyluhovat ve vodě a použít jako organické hnojivo jak do zahrady, tak na pokojové rostlinky všeho druhu.

Fotografie: Depositphotos

Slupky ze slunečnicových semínek

Mezi další slupky, které lidé většinou vyhazují ale jsou velmi prospěšné, patří také slupky ze slunečnicových semínek. Ty se totiž dokonale hodí při výsadbě okurek v zemi. Stačí je jednoduše nasypat k sazeničce a nejenže tak znatelně vyživí půdu, ale také napomáhají k udržování správné vlhkosti, která je pro tuto plodinu velmi důležitá.

Posečená tráva a listy

U většiny plodin a rostlin je velmi důležité hnojení a okysličení půdy. To se jim dá lehce dopřát pomocí posečené trávy a starých listů, které jednoduše navrstvíme do půdy, asi na tloušťku 3-4 centimetrů, přikryjeme tenkou vrstvou půdy a můžeme sadit. Tato metoda se skvěle hodí při pěstování řepy, nebo jiné rostliny milující kyselejší prostředí.

Fotografie: Unsplash

Kávová sedlina

Kávová sedlina neboli lógr z kávy jsou namleté kávové zbytky, které nám zůstanou na dně hrnku, nebo v kávovaru. Jedná se však o velmi bohatý zdroj dusíku, který je potřenou složkou pro správný růst a vývoj rostlin. Přimíchejte jej tedy do půdy a vyživte tak své plodiny touto přírodní cestou. Zejména ředkvičky a mrkev ocení jeho účinky, a tak stačí před výsadbou jednoduše smíchat kávovou sedlinu společně se semeny mrkve nebo ředkvičky a zasadit do půdy.

Fotografie: Pexels

Popel a sůl

Obyčejná kuchyňská sůl je sama o sobě často používána na hnojení rajčat v době plození. Kombinace s popelem však přináší komplexní zdroj všech živin, které budou tyto rostliny potřebovat. Smíchejte tedy 1 polévkovou lžíci soli společně se sklenicí popela v 5 litrech vody a nechte zhruba hodinu povařit. Poté nechte tuto směs vychládnout, smíchejte s dalšími 5 l vody a můžete použít jako hnojivo, zejména pro rajčata a řepu.

Fotografie: Freepik

Jedlá soda

Jedlá soda, nebo také soda bikarbona je jednoduchou a účinnou složkou, která vám napomůže ke snížení kyselosti půdy. Používá se tak zejména jako přípravek pro rajčata, která poté mají mnohem sladší chuť. Jednoduše tak stačí posypat okolí rajčatových keříčků malým množství jedlé sody tak, abyste vynechali listy a máte hotovo.

Mléko

Nejenže je mléko bohaté na vápník a další podstatné složky, které jsou důležité pro člověka, ale napomáhá také v boji proti škůdcům a nemocím u rostlin, zejména u okurek a rajčat. Pro dokonale ochrannou látku tak stačí smíchat plnotučné kravské mléko s vodou, v poměru 1:9 a pomocí rozprašovače tento roztok nanášet na listy rostlin zhruba jednou týdně.

Fotografie: Pexels

Kopřiva

Kopřiva neboli „zeleninové maso“ je jeden z nejlepších zdrojů živin pro všechny druhy plodin i květů. Nasekejte tedy mladou kopřivu, která živin a podstatných látek obsahuje nejvíc a nechte ji dva týdny luhovat ve vodě. Hotový roztok poté pouze používejte na přihnojení rostlin. Pokud máte kopřivy více, můžete ji také spálit a její popel rovněž použít jako vysoký zdroj dusíku, draslíku a dalších látek.

Fotografie: Freepik

Pivo

Je prokázáno, že pivo a různé jiné chmelové výrobky znatelně napomáhají v růstu mladých sazenic a dopřávají jim všechny potřebné živiny. Pokud tak chcete mladé sazeničky posílit, přidejte jim trošku tohoto „nakopávače“, a uvidíte, jak porostou. Pivo však vždy musíte správně naředit, abyste hnojením rostlinám spíše neublížili. Ideální poměr piva s vodou je tedy 1:10.

Fotografie: Depositphotos

Banánová slupka

Další v řadě, co lidé běžně vyhazují jsou také banánové slupky, které však jsou dokonalým zdrojem vápníku a dusíku. Velmi dobrý vliv tak mají na okrasné růže nebo například muškáty. Pokud tedy banánové slupky zahrabete k nim do půdy, budou kvést velkými a barevnými květy. Vytvořit si také můžete univerzální hnojivo jak na zahradní plodiny, tak na pokojové květy. Stačí pouze smíchat banánové slupky s vodou a nechat luhovat tak dlouho, dokud se na povrchu neobjeví bublinky. Poté stačí jednoduše pohnojit a máte hotovo.

Fotografie: Depositphotos

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]