Víte, jak správně čistit dřevěnou desku nebo jak co nejlépe pečovat o příbory ve vaší domácnosti? S tímto jednoduchým návodem to již nebude problém.
Říká se, že kuchyně je srdcem domácnosti a daleko od pravdy to rozhodně není. Vznikají zde lahodné pokrmy i rychlá jídla a tuto místnost navštěvujeme každodenně. U každého se však její vybavení může skládat z jiného náčiní z nejrůznějších materiálů. Některé se však nachází téměř v každé kuchyni, a proto si dnes vysvětlíme, jak je správně čistit a co nejlépe o ně pečovat.
Péče o kuchyňské náčiní
Pravidelné čištění použitého kuchyňského náčiní a péče o něj je velmi důležitá. Každý den totiž tyto potřeby přicházejí do styku s jídlem a surovinami, které máme konzumovat. Musí být proto vždy naprosto čisté a zbaveny veškerých bakterií, které bychom si touto formou dostali velmi snadno do těla. Každý materiál je však jiný, a proto je důležité, použít na čištění vždy správnou techniku i prostředky, abychom toto náčiní zbytečně neničili.
Sklo, žula a přírodní mramor
Přírodní kamenné a skleněné desky jsou sice kvůli své křehkosti náročnější na manipulaci a mohou mít také vyšší pořizovací cenu, jejich používání v kuchyni je ale odborníky velmi doporučováno. Na těchto druzích materiálu se totiž velmi špatně drží nečistoty a bakterie a také se velmi snadno udržují.
Stačí je pouze pravidelně zbavovat vnějších nečistot a zbytků jídla, a to pouze horkou mýdlovou vodou nebo horkou vodou s octem. Také je můžete snadno vložit do myčky nádobí, která si se všemi bakteriemi i nečistotami hravě poradí. Poté je stačí nechat schnout nebo protřít utěrkou a máte zcela po starostech.
Plast
Nejen plastové desky ale obecně veškeré kuchyňské potřeby jsou sice levné a dobře sehnatelné, na jejich údržbu je potřeba dávat dobrý pozor. Například u plastových desek se mnohdy stává, že se na nich krájením vytvoří rýhy, do kterých se snadno dostanou zbytky jídla i nejrůznější nečistoty a bakterie.
Ty je tak potřeba vždy řádně vyčistit horkou vodou s přidaný čistícím prostředkem a jednou za čas také vydezinfikovat pomocí octu nebo smícháním jedlé sody s citronovou šťávou. Pokud se však rýhy a jiné opotřebení začnou objevovat ve větší míře, je čas na výměnu daného kousku kuchyňského náčiní za nový a nepoškozený.
Dřevo
Dřevěné desky jsou hned po těch kamenných velmi kladně hodnoceny, co se použití v kuchyni týče. Podle odborné studie bylo totiž prokázáno, že bakterie, které se dostaly do hlubší vrstvy těchto desek, během velmi krátké doby zhynuly. Používání dřeva je tedy naprosto zdravotně nezávadné, stačí se o něj pouze řádně starat.
Nejdříve je vždy důležité odstranit zbytky jídla pomocí kartáče nebo houby na mytí nádobí. Poté je potřeba desku řádně umýt vodou a čistícím přípravkem a v neposlední řadě je velmi důležité řádně ji otřít a nechat vyschnout. Za žádných okolností se dřevěné kuchyňské potřeby nesmí umývat v myčce nádobí. Jednou nebo dvakrát za měsíc tuto desku také potřete minerálním olejem pro uchování lesklosti a delší životnosti.
Nerezová ocel a jiné kovy
U kuchyňských potřeb z nerezové oceli a jiných kovů je velmi důležité čistit je pravidelně, v případě nožů a jiných ostrých předmětů také dezinfikovat a brousit. U příboru se také doporučuje pravidelné leštění, aby na jednotlivých kouscích nezůstávaly kapky od vodního kamene nebo fleky po nesprávném umytí v myčce nádobí.
Zdroj: Goodhousekeeping