Jsou lepší žádné, celoplošné či kusové koberce?

Dříve bylo naprosto běžné mít v domácnosti celoplošné koberce. Dnes je však ve velkém začínají vytlačovat PVC podlahy. Láká zejména jednodušší údržba, ale také elegantní vzhled. Linoleum či vinylová podlaha dokáže imitovat i dřevo. Koberec prostě vždycky vypadá jako koberec.

Koberce jsou teplé, pomáhají udržet teplo v místnosti a tlumí hluk. Těmito vlastnostmi se dnes sice chlubí i PVC podlahy, ale v některých ohledech koberce přece jen nenahradí. Ty totiž celkově zútulňují místnost a jsou také velmi příjemné na dotyk. Obzvlášť ty s dlouhým vlasem.

Žádná podlahová krytina nevydrží věčně, ani koberec

Koberce jsou náročnější na údržbu, o tom žádná. Pokud se vám na lino rozlije červené víno, prostě ho utřete a je vyřízeno. Když se vám vylije na koberec, budete zkoušet několik různých čisticích prostředků a ani tak není jisté, zda se vám skvrnu podaří vyčistit.

Koberec časem zešedne, budou na něm viditelné veškeré skvrny a také se prochodí. Pokud si ho dáte například do obývacího pokoje, po deseti či dvaceti letech si určitě všimnete, že tam, kde chodíte, je více vyšlapaný. I tohle jsou důvody, proč si spousta lidí pořídí lino. Ani to nevydrží věčně, ale nedegraduje tak rychle.

Přesto je těžké představit si domácnost úplně bez koberců.

Kusové koberce jsou ideálním kompromisem

V poslední době je populární pořídit si PVC podlahu a k ní kusové koberce. Hodí se třeba do dětského pokoje, aby si dítě mělo na čem hrát, do ložnice, abyste ráno stoupli pěkně do měkkého, či do obývacího pokoje před sedací soupravu.

Kusové koberce navíc nejsou tolik drahé a oproti celoplošným je daleko snáze vyměníte. Nebudete muset vystěhovávat nábytek z celé místnosti. Snadnější jsou i na čištění. Kusový koberec můžete čas od času vynést a venku vyprášit. Některé kusové koberce jsou dokonce pratelné a ty pak po každém vyprání vypadají jako nové.