Máte v plánu rekonstrukci a už teď zvažujete, zda je lépe investovat do originální dřevěné podlahy nebo bude plně dostačující imitace dřeva? A co kamenné obklady? Je originál opravdu vždy lepší? Právě na to se dnes spolu zaměříme. V podstatě má vše své plusy a mínusy. To znamená, že ne vždy musí být imitace na tom hůř.
Přírodní materiály byly, jsou a budou úžasné. V interiéru mají bezpochyby své místo. Díky nim se cítíme útulně, prostor vyzařuje harmonicky. Dřevo dodá hřejivý nádech, mramor či kámen působí elegantně a nadčasově.
Nicméně doby, kdy bylo imitaci rozeznat od originálu už na dálku, jsou pryč. Většina dnešních imitací není kolikrát k rozeznání. Imitaci mramoru či kamene nechybí žilkování a dřevo se pyšní patinou, prasklinami i suky. Na první pohled mnohdy není možné rozeznat originál od imitace. Jistě – u dřeva bude chybět typická vůně.
Odolnější imitace
Překvapivě dnešní imitace přírodních materiálů bývají mnohem odolnější než originály. Lépe zvládají vodu, vlhko a mechanické zatížení (padání předmětů, skotačení dětí a drápky domácích mazlíčků). Ovšem ne vždy je to lepší řešení. Pokud budete přemýšlet nad pořízením nábytku, pak je určitě lepší varianta přírodní dřevo a žádná imitace. Zvažujete-li však podlahovou krytinu do kuchyně nebo koupelny, pak volba může hrát ve prospěch imitace.
A jak je to s kameninou? Tvrdá a velice odolná žula je ideální pro obklady krbů, pro výrobu pracovní desky v kuchyni, jako podlaha do kuchyně. Svou odolností je známá i břidlice, pískovec, křemenec. Hůř je na tom pouze přírodní mramor, který je poměrně měkký a poleptat jej může rozlité víno či šťáva z citronu. Jenže i to má svou druhou stranu.
Odolnost je věc jedna, druhá je údržba. Ta je zase mnohem snadnější u imitace. Umělé materiály snesou i běžné čisticí přípravky a nevyžadují napouštění, leštění a speciální úpravy. Imitace je ve srovnání s originálem i lehčí a tenčí. U originálu musíme tedy brát na zřetel i poměrně velkou hmotnost, kterou nemusí vydržet každá stěna v případě obkladů.
Kam s originálem a kam s imitací?
Zda volit imitaci nebo originál je tedy otázkou nejen financí, protože imitace je levnější, na zřetel musíme brát i fakta, kam si hodláme originál či imitaci pořídit. Přírodní dřevo je vhodné jako nábytek nebo podlahová krytina do méně namáhaných místností, což může být například ložnice.
Do kuchyně či koupelny už je lepší pořídit imitaci. U kamene je to opět nejen o ceně, ale také o jeho váze a následné údržbě. Ne vždy musí být tedy imitace na tom hůř. Je potřeba vzít v úvahu veškerá fakta a možnosti.