Je libo železný, pěnový nebo dům z kamene? Nejpodivnější domy světa…

Přemýšlíte o vlastním bydlení a hledáte inspiraci? Zdá se vám, že jsou všechny stavby na jedno brdo a patříte k těm, jež dávají přednost originalitě a extravaganci? Pak vás možná zaujme dnešní článek, kde o nápady nebude nouze. Třeba vymyslíte i něco svého a objevíte se na podobném seznamu – nejpodivnější domy světa.

Dnes vám představíme domy, které si postavili lidé víceméně svépomocí. A rozhodně nejde o domy z maringotek, zámořských kontejnerů, apod. Usedněte a nechte se překvapit.

Železný dům

Na tento dům byste museli jet na prohlídku do amerického Texasu. Za výstavbou tohoto domu stojí již zesnulý sochař Robert Bruno, který práci se železem miloval. Z tohoto materiálu byla většina jeho soch. V roce 1973 chtěl však postavit něco, co má vyšší estetickou hodnotu a co tady po něm zůstane i po jeho smrti. Začal tedy kreslit a stavba započala roku 1974.

Na výrobu hlavní části bylo použito 150 tun oceli, která je posazená na úzkých nohách, tudíž dům připomíná vznášející se kosmickou loď. Dům má 3 podlaží o rozloze 205 metrů čtverečných. Z domu se nabízí úchvatný výhled na jezero. Robert v domě bydlel a postupně pokračoval na jeho úpravách až do své smrti roku 2008. Znamená to tedy, že projekt zůstal nedokončený.

 

Japonské pěnové domy

Také sníte o malém domku na klidném místě? Ruch velkoměsta není nic pro vás? Pak vás možná zaujme tento typ bydlení, které se dá zvládnout z velké části svépomocí, přičemž zanedbatelné nejsou ani ekologické aspekty. Právě tyto domky jsou velkým hitem na japonském ostrově Kjúšú. Nachází se tam více než 450 těchto domků. Lidé je využívají k ubytování, rekreaci nebo jako obchůdky, ale i k bydlení.

Zajímavé kopulovité domky jsou vyrobeny ze speciálního pěnového polystyrenu. Zaoblený tvar domku není jen pro parádu – zvyšuje totiž odolnost proti silnému větru. Konstrukce domku je velice stabilní, ale zároveň lehká. Domek dokonce díky tomu odolá i zemětřesení. Tudíž obava, že dopadnete jako v pohádce o třech prasátkách je zbytečná. Základní model má obytnou plochu 44 metru čtverečných a pořídit se dá v přepočtu asi za 620 tisíc korun. Domek se dá snadno zvětšit přidáním různých doplňků.

Dům v kamenech

Tento dům se nachází na vzdáleném kopci na severu Portugalska. Vypadá jako dům rodiny Flinstounových. Postaven byl mezi obřími 4 balvany, které již stály na tomto místě. Jakkoliv skromně zvenčí působí, nechybí vybavení, jako je bazén. Dům sestává ze dvou podlaží a nechybí stylový kamenný nábytek, schodiště a dřevěné zábradlí.

Od roku 1974 kdy byl dům postaven, přitahuje široký zájem veřejnosti i turistů. Jelikož se nachází dál od civilizace, stal se terčem pokusů vandalismu a vloupání. Dům je proto vybaven neprůstřelnými okny a hlavní dveře jsou z oceli. Původní majitel již v domě nebydlí, tudíž je během roku často opuštěný.

Zdroj obrázků: res.dallasnews.com, interior-idea.com, magaibutsu.com