Letní měsíce přímo lákají k tomu, abychom svůj volný čas trávili na zahradě. Ve vysoké trávě se ale často vyskytuje nebezpečný parazit.
Klíšťata jsou druhem parazita, který může přenášet nebezpečné nemoci. Jedná se hlavně o lymskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu. V obou případech může jít o velmi komplikovaný zdravotní stav, který může skončit trvalým poškozením zdraví. Proto je dobré se před klíšťaty dostatečně chránit. Jejich počet totiž neustále roste a riziko, že si nepříjemného parazita doneseme domů, je čím dál větší.
Živí se krví jiných savců, chytit je můžeme i od domácího mazlíčka
Klíšťata se mohou vyskytovat v lese, na louce, ve vysoké trávě nebo v místech, kde je větší koncentrace zeleně. Ke svému životu potřebují krev jiného živočicha. Často je tedy můžeme najít i v srsti našeho domácího mazlíčka. Obvykle na něj narazíme při hlazení psa, kočky si totiž s klíštětem umí snadno poradit a často si ho sami vykousnou. Napadnout může ale i malé hlodavce nebo plazy.
Klíště je schopné přežít bez potravy až 2 roky a během celé této doby se rozmnožovat. Tato skutečnost přispívá k jejich vysokému počtu. Vyskytují se na stéblech trávy nebo na větvích stromů a trpělivě čekají na svoji oběť. Jakmile dostanou možnost, přichytí se na náš oděv, srst nebo kůži a na vhodném místě se přisají. Několik dní si pochutnávají na naší krvi a jakmile jí mají dostatek, jednoduše odpadnou.
Připravíme si jednoduchou past z bílého trika
Abychom zjistili, jestli je naše zahrada tímto nebezpečným parazitem napadena, budeme potřebovat bílé tričko a dvě hole. Abychom do připravené pasti nalákali klíšťata, je zapotřebí, aby je tričko lákalo svojí vůní. Toho docílíme za pomoci našeho vlastního potu. Pomocí dvou holí z něj následně vytvoříme síto. Jednoduše ho mezi holemi vodorovně natáhneme.
S takto připravenou pastí vstoupíme do místa, kde je zeleň nejen vysoká, ale i hustá. Tričko houštím protahujeme, děláme to ale velmi pomalu, aby klíště mělo šanci se na něj chytit. Je dobré mít past umístěnou u země, klíšťata se totiž obvykle vyskytují ve výšce do 100 centimetrů. Následně stačí tričko jednoduše zkontrolovat. Pamatujte, že kde je jedno klíště, je jich i více.
Nepříznivé podmínky klíšťata zaručeně odradí
Nejlepší metodou, jak se nezvaných parazitů zbavit, je nevytvářet jim vhodné podmínky pro život. Musíme se tedy na naší zahradě zbavit míst, kde jsou vysoké keře, v nichž se drží vlhkost. Takovéto keře je mnohem vhodnější vysazovat na slunné místo. Pravidelné odstraňování plevele také pomáhá snižovat jejich počet. Dostatečnou péči musíme věnovat i našemu trávníku a musíme ho pravidelně sekat. Vyvarujte se kapradin, ty klíšťata přímo milují.
Pokud jsme si jisti, že klíšťata na zahradě máme, můžeme sáhnout po speciálním postřiku, který je zahubí. Při jeho aplikaci ale musíme dát pozor, jedná se o chemické látky, jež mohou být škodlivé pro naše zdraví. Zároveň také můžeme vyhubit i užitečný hmyz, jako jsou mravenci, včely nebo housenky. Mnohem lepším řešením je tedy přírodní postřik proti klíšťatům.
Přípravek odpuzující klíšťata si jednoduše připravíme doma
V boji proti nepříjemnému parazitu nám pomůže třešeň. Jednoduše si vezmeme pár větiček tohoto stromu, vložíme je do hrnce, zalijeme vodou a necháme vařit zhruba 30 minut. Jakmile nám voda vychladne, nalijeme ji do rozprašovače a postříkáme veškeré rostliny, co máme na zahradě. Tento přírodní produkt funguje výborně také na komáry. Vysadit si můžeme také rostlinu s názvem plamének.
Jedná se o popínavou rostlinu s fialovými květy, která dodá naší zahradě nejen ochranu, ale bude nám sloužit i jako krásná dekorace. Má ale specifickou vůni, kterou klíšťata přímo nenávidí. I z této rostliny si můžeme vytvořit postřik, který nás v boji s nebezpečným parazitem podpoří. Květy plaménku zalijeme horkou vodou v poměru 1 : 1 a odložíme na chladné a stinné místo na 3 hodiny. Odvar poté jednoduše nalijeme do rozprašovače a aplikujeme na naši zahradu.
Zdroj: Porady Interia