Koronavirus vyžaduje změnit styl úklidu. Naučte se zbavit bakterií a virů

V souvislosti s tím, že nejenom u nás řádí koronavirus, začalo mnoho z nás větší pozornost věnovat také úklidu a dezinfikování našich domácností. Jedná se totiž nejen o jeden z nejúčinnějších způsobů, jak se před koronavirem chránit, ale také o užitečný způsob, jak v době karantény smysluplně využít náš volný čas.

Dnes vám proto přinášíme několik praktických rad, díky nimž může být váš domov ještě čistší a bezpečnější.

Nezapomínejte na větrání

Jedním z problémů, se kterým se potýká velké množství domácností, je nedostatečné větrání, a to zdaleka nejen v podzimních a zimních měsících. Větrání je ale pro vzduch v našich domovech velmi důležité a představuje také jednu z nejjednodušších metod, jak prospět našemu zdraví. Pravidelné větrání doma zaručí vždy čerstvý vzduch a zamezí také vzniku možných plísní. Nejlepší je větrat každé ráno, ložnici zbavíte těžkého vzduchu po noci a vy se budete s přívalem čerstvého vzduchu cítit mnohem energičtěji.

Jak správně utírat prach a vytírat

K dalším pravidelným domácím pracím, kterými náš domov zbavujeme nečistot a nejrůznějších choroboplodných zárodků, patří také utírání prachu a vytírání. Vytírání problémem většinou nebývá, mnoho lidí k vytírání používá zředěný ocet, který nejen skvěle čistí, ale také dezinfikuje.

Velmi účinně čistí a dezinfikuje také roztok připravený z padesáti gramů chloraminu, které rozpustíte v deseti litrech vody. Větší problém je spojen s odstraňováním prachu. Naprostá většina lidí totiž prach utírá nasucho, čímž ho ale často jen zvíří a rozšíří do okolí. Mnohem lepší je otírat plochy nábytku a také další předměty, na které se často zapomíná, jako například kliky a vypínače, vlhkým hadříkem.

Ocet a peroxid vodíku pro účinnější praní

Obecná rada, která se týká praní, je prát prádlo na co nejvyšší možnou teplotu. V souvislosti s koronavirem se jako optimální ukazuje být teplota šedesáti stupňů Celsia. Kromě toho ale můžete k vašemu pracímu prášku přidat i některé další prostředky, které vám pomohou mít prádlo nejen čisté, ale také vydezinfikované.

Bílé prádlo vydezinfikujte a zároveň vybělíte pomocí peroxidu vodíku. Skvělým pomocníkem při praní je také ocet, který dobře odstraňuje některé odolné skvrny na oblečení, ale který můžete použít k vydezinfikování barevného prádla. Správný poměr je přibližně padesát až sto mililitrů octa na pět litrů vody. V neposlední řadě ocet pomáhá změkčovat vodu a zároveň čistit pračku od zbytků pracího prášku a vodního kamene.

Vonné oleje a rostliny pro lepší vzduch

Kromě větrání můžete kvalitu vzduchu ve vaší domácnosti zlepšit také dalšími jednoduchými způsoby. Jedním z nich je použití aromatických esenciálních olejů, které vzduch nejen provoní, ale také zbaví nejrůznějších zárodků, neboť většina éterických olejů má antiseptické vlastnosti. Oblíbené jsou pro tyto vlastnosti především éterické oleje levandule, máty, eukalyptu či granátového jablka. Samozřejmostí by mělo být také mít doma co možná největší množství zelených rostlin, především v místnostech, kde trávíme většinu dne.

Fotografie: Pixabay

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]