Česnek je skvělou přísadou do jídel, protože má dochucovací vlastnosti. A pokud jste ho nestihli vypěstovat během léta, můžete ho pěstovat i během zimy.
Bez česneku se neobejde žádný správný kuchař, protože bez něj by byla spousta jídel bez té správné chuti. Česnek má navíc spoustu zdraví prospěšných účinků – v zimě při chřipce nebo nachlazení jistě nikdo nepohrdne teplou česnekovou polévkou. Pokud jste ale česnek nestihli zasadit během teplého počasí, nezoufejte. Můžete to udělat i v zimě, jen je třeba vědět, jak o něj správně pečovat, aby vám opravdu vyrostl.
Termín výsadby zimního česneku závisí na počasí, ale optimální doba je obvykle polovina října. Někteří to dělají na konci září nebo v listopadu. Nejdůležitější ale je, aby rostliny stihly do mrazů zakořenit, avšak před zimou se příliš nevyvinuly, protože by pak vymrzly. Před výsadbou česneku byste měli záhon zrýt lopatou a obohatit velkou dávkou kompostu. Takto připravená půda by měla být srovnána hráběmi. Česnek nejlépe roste v teplých, dobře odvodněných a humózních půdách.
Bez významu není ani pH půdy, které by v případě česneku mělo být neutrální a mělo by činit 6,5–7,0. Na kyselých půdách bude proto nutné vápnění. Při výsadbě zimního česneku se vyplatí zvolit větší stroužky, jež zajistí lepší výnos. Stroužky musí být zdravé, mechanicky nepoškozené, bez známek hniloby, požírání škůdců nebo napadení chorobami. Měly by být umístěny v půdě v hloubce asi 5–8 cm, díky čemuž rostlina přečká zimu.
Česnek, jako každá rostlina, potřebuje náležitou péči. To se týká odplevelování a pravidelného zalévání. Péče o zimní česnek po výsadbě zahrnuje i mulčování. Mělo by být provedeno ihned po výsadbě. K tomu se vyplatí používat hnojiva s dostatečným množstvím fosforu a draslíku. Ideálním kompostem bude nejen hnůj, ale i drcená sláma, listí nebo kůra jehličnanů. Toto ošetření nejen zabrání rychlému růstu plevele, ale také zajistí udržení půdní vlhkosti na odpovídající úrovni.
Stojí za to připomenout, že při pěstování zimního česneku je vhodné seříznout výhonky květenství, jakmile se objeví. Toto ošetření zvyšuje výnos hlaviček česneku asi o 30 procent. Česnek by se měl pěstovat na slunném a teplém místě. V suchých dnech je třeba ho pravidelně zalévat, protože nesnáší suchou půdu, a to je zejména v období květu, což je od poloviny května do poloviny června. Zároveň je třeba pamatovat na to, že zalévání by mělo být zastaveno asi dva týdny před plánovanou sklizní.
Zdroj: Porady Interia