Vypěstujte si doma vlastní avokádo z pecky podle jednoduchého návodu

Fotografie: DepositPhotos

Avokádo je velmi zdravé a nutričně výživné. V posledních letech se z něj stalo trendy ovoce (ano, botanicky je avokádo ovoce), které nesmí chybět v žádném fitness jídelníčku. Pokud už jste avokádo ochutnali, jistě jste si všimli, že je uvnitř krásná, velká, kulatá pecka, která je také tvrdá jako kámen.

Možná vás i napadlo, co by se stalo, kdybyste ji zasadili. Je vůbec možné vypěstovat avokádo z pecky? Možné to samozřejmě je a my vám poradíme, jak na to.

Pěstujeme avokádo z pecky krok za krokem

Začneme tím, že si skočíte do obchodu pro krásné, zralé avokádo. Avokádo rozkrojte a vyjměte pecku. Čím větší pecka, tím větší šance, že se ujme, protože obsahuje mnohem více živin. Avokádo zpracujte, připravte si třeba vynikající guacamole a pecku důkladně opláchněte pod tekoucí vodou. Tím odstraníte zbytky dužniny a zabráníte tak vzniku plísní.

Pak postupujte přesně podle návodu níže:

  1. Připravte si tři párátka s velmi ostrou špičkou. Vezměte omytou a důkladně osušenou pecku z avokáda a zhruba uprostřed zapíchněte kolem dokola párátka
  2. Připravte si sklenici s vodou. Takto „napíchnutou pecku“ ponořte kulatou stranou do vody. Párátka tedy slouží jako podpěry. Dejte si pozor, aby do míst vpichu nevtékala voda. Musí být nad vodou!
  3. Po 3 – 6 týdnech horní část pecky vyschne. Nejprve se objeví praskliny a z těch pak vyrostou kořeny. Po čase se objeví výhonek stonku. Kořeny musí být neustále ve vodě. Rostlinku můžete přesadit do substrátu až když má 4 – 5 cm
Fotografie: DepositPhotos

Jak správně zasadit malou rostlinku do substrátu

Stejně jako zázvor ani avokádo nemá rádo přílišnou vlhkost. Pro zasazení jsou ideální květináče o průměru 20 – 25 cm. Na dno květináče je nutné položit drenážní vrstvu z expandovaného jílu, která by měla mít na výšku 2 – 3 cm.

Květináč naplňte substrátem (směs hrubého písku, rašeliny, zahradní zeminy, humusu). Vytvořte jamku a zasaďte do ní pecku s výhonkem tak, aby třetina byla nad zemí. Zalijte odstátou vodou.

Fotografie: DepositPhotos

Další užitečné tipy pro pěstování avokáda

Avokádo miluje slunce, proto květináč umístěte tak, aby bylo na světle co nejdéle. Avokáda musíte zalévat často a důkladně. Substrát by měl být vždy vlhký, ale zase ne moc. Jsou to tropické rostliny, takže teplota v místnosti by neměla klesnout pod 16 °C.

Optimální je teplota mezi 22 – 28 °C. Avokádo málokdy kvete v domácích podmínkách. Pokud se vám poštěstí, dočkáte se 5 – 7 let po zasazení. V domácích podmínkách také málokdy plodí ovoce, ale ve výjimečných případech se to může povést.