Květinářka poradila, jak nejlépe postupovat při pěstování aloe vera v domácnosti

Fotografie: Depositphotos

Pokud jste se rozhodli pro pěstování léčivky jménem aloe vera, máme pro vás několik skvělých tipů. Tento přírodní zázrak býval oblíbený už před tisícovkami let. Lidé aloe znali už ve starověkém Egyptě a považovali ji za rostlinu nesmrtelnosti.

Dokonalé léčivé vlastnosti

Mnoho lidí pěstuje aloe vera proto, že má velmi příznivý vliv na lidský organismus. V jejich listech se totiž ukrývá blahodárná šťáva. Tu je možné využít k výrobě kosmetických produktů, či hojících mastí. Avšak lahodný bude z aloe vera i nápoj, který má detoxikační vlastnosti. Nyní si však řekneme, jak tuto všemocnou rostlinku pěstovat v domácích podmínkách.

Co aloe vera potřebuje ke svému úspěšnému růstu?

Jako každá rostlina, i aloe vera potřebuje dostatek světla. Proto ji umístěte v bytě tam, kde ho bude mít dostatek. Vyvarujte se však přímého slunce, to by nemuselo aloe svědčit. Zvolte ideálně jih nebo východ. Pakliže byste svému léčivému sukulentu nezajistili světlo, snadno začne chřadnout. Listy zežloutnou a rostlina bude náchylnější k napadení škůdci. Dále se zaměřte na tyto body:

  • Se zálivkou si počínejte opatrně. Aloe vera vydrží poměrně dlouho bez vody, jelikož je to sukulent. Stačí tedy aplikovat zálivku jednou za dva týdny v malém množství. Během vegetačního období (jaro až podzim) můžete rostlinu jednou měsíčně hnojit produkty s vyšším obsahem draslíku.
  • Aloe vera přesaďte, pokud se objeví v květináči nové výhonky. Aby měla rostlina dostatek prostoru na svůj vývoj, je potřeba ji přesunout do větší nádoby.

Obecně péče o aloe vera není vůbec složitá. Zvládne ji prakticky i začátečník.

Rady na závěr: Co z aloe vera vyrobit?

Když se bude vaší aloe dařit dobře, můžete její listy začít využívat ve svůj prospěch. Poradíme vám, co a jak z ní připravit:

  • Udělejte si do zásoby léčivý sirup: ten připravíte jednoduše z asi 100 gramů gelu, který získáte z listů a ze 100 gramů třtinového cukru. Obě ingredience vložte do mixéru, rozmělněte, a ještě v malém hrnci mírně zahřejte na plotně. Výsledný sirup můžete nalít do čisté vody v přiměřeném množství. Připravíte tak očistný nápoj se spoustou vitamínů a minerálů. Dokonce i dětem bude tato osvěžující limonáda chutnat. Zbylou tekutinu dejte do lednice v uzavíratelné nádobě.
Fotografie: Pixabay
  • Recept na hojivou mast na rány: přivodili jste si drobné oděrky? Pak je snadno zhojíte pomocí domácí masti z aloe vera. Na její výrobu potřebujete dva listy rostliny a asi 100 gramů kokosového oleje. Nejprve získejte z listů gelovou hmotu a tu promíchejte s olejem z kokosu. Prakticky tak máte hotovo a můžete směs nanést na poraněné místo. Mast uchovávejte v chladu.
  • Detoxikační jarní smoothie: chystáte se na celkovou očistu organismu v jarních měsících? Pak se i v tomto případě bude aloe vera hodit. Rozmixujte si v kuchyňském robotu na smoothie 1 jablko, 1 banán, půl salátové okurky, přidejte šťávu z půlky citronu, trochu čerstvé máty a asi hrníček šťávy z aloe vera. A lahodný nápoj je na světě.