Bezpečná ochrana rostlin před škůdci a chorobami bez použití nebezpečných pesticidů a další chemie

Fotografie: Depositphotos

Pesticidy jsou velmi škodlivé pro ekosystém a životní prostředí. Zároveň jsou tou nejúčinnější metodou kontroly škůdců. Pokud jste se rozhodli tuto chemii nepoužívat, využijte domácí přípravek.

Domácí přípravek na ochranu rostlin bude dobře fungovat jak na zeleninu, tak na okrasné květiny nebo byliny, které si pěstujete pro vlastní potřebu. Dobře si poradí s různými škůdci, kteří se rozhodnou vaše rostliny napadnout.

Fotografie: Freepik

Přísady najdete doma a výroba je snadná

Jaké produkty si na přípravu domácího prostředku připravit?

  • 2 celé hlavy česneku
  • 2 lžíce kurkumového prášku
  • 2 lžíce kajenského pepře
  • 2 malé dávky mycího prostředku
  • 3 hrnky mátových listů
  • 12 sklenic vody

Nejdříve vložte česnek a listy máty na několik vteřin do mixéru. Přidejte vodu a kajenský pepř a směs nalijte do hrnce a vařte několik minut až do varu. Nechte ho provařit a sundejte z plotny. Odložte ho na noc na chladné místo a máte připraveno. Další den směs přeceďte a přidejte prostředek na mytí nádobí.

Roztok můžete uchovávat v lahvi s rozprašovačem. Před každým použitím lahvičku dobře protřepejte. Stříkat směsí můžete listy a stonky rostlin, které jsou již infikované škůdci. Nejvhodnější doba použití roztoku je oblačný den, buď večer, nebo brzy ráno. Postřik používejte jednou týdně, pokud není rostlina již příliš napadená parazity. V případě potřeby můžete použít i častěji. Jakmile je rostlina zdravá, můžete stříkat pravidelně každé dva týdny.

Fotografie: Freepik

Jako prevenci proti škůdcům můžete vysadit určité druhy bylin a rostlin

Jednou z nich je pažitka, která dobře účinkuje proti mšicím, parazitním houbám i plísním. Další je fenykl, který doporučujeme vysadit pod stromy, které jsou náchylnější k napadení škůdci, jako jsou ovocné stromy, zejména jabloně, hrušně a třešně. Aksamitník se hodí mezi rostliny, které chcete chránit.

Bazalce se bude dařit mezi rajčaty, okurkami a paprikami a zároveň jich zbaví parazitních hub. Pelyněk zase vyhání hmyz ze zahrady a účinně bojuje s mandelinkou bramborovou, která je nepřítelem snad všech zahrádkářů. Kromě vysazení dalších rostlin si můžete vytvořit různé postřiky. Použít můžete heřmánek, kopřivu nebo česnek v kombinaci s cibulí a pálivými papričkami. Česnek dobře působí proti houbovým chorobám. I v obchodech dnes najdete přírodní produkty, které jsou připravené k použití.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]