Profesionální pěstitelé důrazně varují Čechy před nově šířícím se škůdcem, který likviduje zahrady

Listokaz japonský sežere na co přijde
Fotografie: Pixabay

Listokaz japonský je žravý brouk, kterého lze brzy očekávat i v ČR. Podobá se chroustovi a sežere všechno od listů přes květy až po některé plody.

Vzhledem k posledním asi 12 letům s teplou zimou se u nás přemnožil škodlivý hmyz. Pěkně se zakuklí do listí nebo do hmyzích hotelů a s příchodem jara a léta začne žrát všechno, co se snažíte na zahradě tak pracně vypěstovat. Většina drobných zahrádkářů se vyhýbá chemickým postřikům, aby se k přírodě zachovala opravdu lidsky. Jenže jako by nestačilo, že máme svých škůdců nadbytek, rozšířily se zprávy, že si to do střední Evropy namířil cizokrajný škůdce, a to listokaz japonský, jak uvádí web IDnes.

Listokaz japonský

Listokaz japonský (Popillia japonica) se řadí do čeledi vrubounovitých. Brouk je to zavalitější, s kovově zeleným tělem a s bronzovými či nazlátlými odlesky. Vzhledem a tvrdými krovkami velice připomíná u nás kdysi tak početného chrousta, i když velikostně je menší; rozměry má spíš jako letní chroustek. Měří cca 1,2 cm, jeho larva pak dorůstá až 3,2 cm, jak uvádí rostlinolékařský portál MZE.

Poznámka: chroust, kterého v dnešní době vídáte v létě, se nazývá chroustek letní, lidově babka, a je asi o polovinu menší, než bývali původní chrousti obecní. Jejich délka činila asi tři centimetry a jejich tlusté ponravy přežívající v půdě dosahovaly až čtyř centimetrů. Ale zpět k listokazovi.

Boj proti slimákům je nejlepší začít co nejdříve. Poradí si s nimi i pivo a nehašené vápno

Ve své domovině, tedy v Japonsku, má brouk dostatečný počet přirozených predátorů, takže tam není považován za příliš škodlivého. Jiné to však je v Evropě. Zde napadá mnoho druhů rostlin. A dokáže sežrat úplně všechno – listy, stonky, květy i jemnější větvičky. Živí se i některými plody a larvy tohoto brouka požírají kořeny travin, ale i užitkových plodin, uvádí web PrimaLiving. Listokaz japonský je uveden na seznamu karanténních škodlivých organismů. To znamená, že je zapotřebí, abyste výskyt brouka ohlásili třeba na místním úřadě. Anebo na ÚKZÚZ.

Prožrané listy vinné révy
Fotografie: Pixabay

Šíření japonského brouka

Včasná prevence a kontrola šíření listokaze japonského jsou velice důležité pro ochranu české krajiny. Ohroženy jsou totiž všechny druhy stromů a keřů, včetně ovocných. A také vinná réva a růže. K nám se brouk pomalu ale jistě přesouvá z jihozápadní Evropy. Roku 2014 byl zjištěn v blízkosti Milána, v roce 2017 v Ticinu ve Švýcarsku. Roku 2023 se objevil v oblasti Curychu a v roce 2024 v jižním Německu.

Takže se dá očekávat, že se s ním v následujících letech setkáme i v České republice, a to by mohlo mít vážný dopad pro zemědělství a místní ekosystémy. Jako kdyby nestačilo, že v posledních letech na jaře většinou stromům a keřům zmrznou květy a v létě zase všechno uschne. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás také napsali, jak se na zahradě zbavit potkanů dřív, nežli se vám rozlezou i po domě.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*