Pálení spadaného listí na pozemku může vyústit v pokutu. Je zakázané například při větrném dni

hromada listí
Fotografie: Pixabay

Zjistěte, za jakých podmínek a kdy je možné spálit shrabané listí na pozemku a kdy se této činnosti raději vyhnout. Za nedodržování těchto pravidel vám totiž hrozí i pokuta.

Pro některé představuje podzim dny plné barev a šustění spadaného listí. Pro jiné je to zase spousta práce s jejich hrabáním a následnou likvidací. Přestože se jako nejjednodušší způsob nabízí vytvořené hromady tohoto odpadu spálit, není vždy možné toho využít. Navíc existuje více možností, jak se spadaným listím na pozemku naložit.

Kdy můžete listy a větve spálit

Podle zákona o ochraně ovzduší lze pálit pouze suché listí a dřevo, které není ošetřeno žádnými chemikáliemi. Nesmíte ke spalování používat ani dřevěné lakované trámy, barevné noviny nebo časopisy a provádět tuto činnost ve dnech dlouhotrvajícího sucha. Jednotlivé obce mohou tyto podmínky podle svého uvážení upravit a zpřísnit.

Co dělat v případě zákazu pálení listí

V případě, že obec na vašem území pálení listí a klestí zcela zakáže, má několik způsobů, jak svým obyvatelům zajistit jejich likvidaci. Jednou z možností je přistavení sběrného kontejneru na biologický odpad, který mohou lidé bezplatně využívat, nebo vytyčení konkrétního místa, kde je možné listí spalovat. I to se však řídí přísnými pravidly.

Pravidla pro pálení listí

Bezpečné pálení listí a klestí na pozemku musí provádět osoba starší 18 let nebo na tuto činnost dohlížet. Oheň smí být založen minimálně 50 metrů od okraje lesa a v bezpečné vzdálenosti od zástavy a hořlavých materiálů. Poblíž musí být připravené prostředky k jeho hašení. Vyhnout se této činnosti musíte ve větrném dni nebo v případě velké inverze.

Za sekání trávy může hrozit pokuta. Problémem je nadměrný hluk, který může rušit sousedství

Fotografie: Envato

Jak využít spadané listí

Kromě pálení se nabízí další možnosti, jak shrabané listí dále využít. Velmi jednoduše z něj lze také vyrobit kompost, který dále použijete na své zahradě. Můžete také menší hromádku někde na okraji zahrady ponechat pro ježky a další drobné živočichy. Vytvoříte tak ideální prostor i podmínky pro jejich přezimování.

Zdroj: Idnes, Deccoria

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]