Výměna kotle, který nesplňuje zákonné požadavky, tj. minimálně III. emisní třídu, je pro spotřebitele povinná do konce letošních prázdnin.
Zbývají už jen necelé čtyři měsíce, a pokud do té doby nebudete mít k vytápění instalovaný kotel podle aktuálních předpisů, můžete se dočkat mastné pokuty. A to i opakovaně. Takže pokud jste se doposud nezbavili nevyhovujících kotlů na tuhá paliva, máte poslední šanci tak učinit ještě teď na jaře. Pokud budete čekat až na letní měsíce, může se vám stát, že díky přetíženým kapacitám se na vás nedostane – nebudou volní technici či řemeslníci a možná nebudou k mání ani kotle. Při vysokém náporu na firmy může dojít ke zdražení.
Výměna kotle nemusí být jednoduchá
Celý proces výměny totiž není úplně snadný a může zabrat i několik týdnů. Technici k vám musí přijet a vše pečlivě naplánovat. Vybere se vhodná varianta techniky a provede se předběžná kalkulace instalací. Musí se zjistit, zda se jedná pouze o výměnu kotle, anebo zda se bude přidávat i akumulační nádrž, nebo dokonce vyměňovat radiátory. Takže komplikovanost objednávky tu bude hrát hlavní roli.
Od počátku letošního roku byl zájem o nové kotle poměrně slabý, píše web JakSprávněTopit. Nyní jsou údajně kapacity topenářů prozatím ještě volné, což se však postupně začne měnit. Teď od května zájemců přibývá a s příchodem léta s největší pravděpodobností poptávka zesílí. A pak se může stát, že topenářů a dalších potřebných řemeslníků bude nedostatek. A na vás se do září nedostane. Za používání starých kotlů hrozí vysoké pokuty – 50 tisíc korun můžete zaplatit i opakovaně, pokud výměnu neprovedete ani v předepsaném náhradním termínu.
Stát nabízí dotaci až 105 000 Kč. Díky tomuto snadnému postupu ji může získat skoro každý
Kdo zaváhá, může na to doplatit
Web Novinky sděluje, že v České republice zbývá do určeného termínu vyměnit ještě asi 150 tisíc kotlů na tuhá paliva. Asociace podniků topenářské techniky odhaduje toto číslo dokonce až na 250 tisíc. Pokud jsou finance nejvýznamnějším faktorem, který vám brání v rozhodnutí starý kotel konečně vyměnit, pak můžete požádat také o dotace. V případě nízkopříjmových domácností až do výše 95 % nákladů v rámci kotlíkových dotací, ostatní domácnosti až do výše 50 % nákladů v programu Nová zelená úsporám, uvádí web SFŽP.
Dostupnost kotlů by podle stránek dodavatelů zatím měla být dobrá. Horší by to mohlo být s kapacitou topenářských, instalatérských a kominických firem. Kdo tedy danou situaci nezačne řešit včas, zřejmě výměnu kotle do počátku nové topné sezony nestihne. Alternativou ekologického kotle je tepelné čerpadlo, jehož principy fungování jsme pro vás na webu BydlímeÚtulně už dříve popsali.
Napište komentář