Vodní kámen v záchodu nemá šanci proti domácím čističům. Poslouží i ocet a jedlá soda

Fotografie: Freepik

Odstranit vodní kámen ze záchodové mísy není jen otázka estetiky. Hrozí nadměrná tvorba bakterií a také se mohou ucpat odpadové roury.

Máte-li poněkud tvrdší vodu, může se stát, že se neubráníte vzniku vodního kamene na dně záchodové mísy. Jedná se právě o usazené minerální látky, zejména vápník, hořčík a někdy i železo, které jsou ve vodě obsaženy. A co je obzvláště nemilé, že se kámen usazuje i v odtokových trubkách a jednoho dne může záchod přestat odtékat. Takže takový stav je zapotřebí řešit co nejdříve, aby nedošlo k fatální situaci.

Nekupujte chemikálie, dokud to není nutné

Tam, kde se čistí toaletní mísa pravidelně, by nemělo ke vzniku vodního kamene docházet. Když už se to ale stane, je tu ještě jeden další negativní jev. Na drsném a porézním povrchu minerálních usazenin se snadno uchytí bakterie, upozorňují na webu Deccoria. A navíc taková záchodová mísa vypadá zanedbaně! A tak je potřeba se toho všeho zbavit. Půjde to díky různým domácím přípravkům. Ty jsou většinou levné, a ještě k tomu ekologické, neboť se nejedná o žádné agresívní chemikálie.

Nejčastěji používanými přírodními prostředky k úklidu celé domácnosti jsou jedlá soda, kyselina citronová a ocet. Jak uvádí web IdealHome, můžete je vyzkoušet i v tomto případě, ale je možné, že na úporný a dlouho neodstraňovaný vodní kámen stačit nebudou. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás sepsali i to, že udržet čistou a lesklou WC mísu můžete pomocí fermentovaného výluhu z citrusů. Používejte ho i jako prevenci.

Toto nechte přes noc působit ve vašem záchodu a ráno se bude lesknout jako nový

Co by mohlo na vodní kámen zabrat

  • Jedlou sodu a kyselinu citronovou lze použít, ovšem jen na žluté či šedivé skvrny a takový minerální povlak, který je teprve v počátcích. Do vody v míse nasypte současně sáček jedlé sody i kyseliny citronové (asi po 200 mg) a nechte působit do rána.
Vyčistit WC mísu můžete i jedlou sodou
Fotografie: Freepik
  • Ocet – odeberte nebo vysušte stojatou vodu v zúžené části WC mísy; pak si vytvořte roztok z půl litru vody a půl litru octa (nejlépe bílého z drogerie, ten je silnější) a nalijte ho do záchodu. Nejlepší je provést to na konci dne, když už nebude toaletu nikdo z rodiny potřebovat. Vrstva minerálů do rána změkne a pomocí WC štětky by se vám mohlo podařit ji odstranit. Kdyby to nešlo, můžete si pomoci i mechanicky, ale pouze třeba starou plochou vařečkou. Rozhodně nepoužívejte žádný kovový ani ostrý předmět, mohli byste narušit povrch toaletní mísy.
  • Coca-Cola – jestli se vám s její pomocí podaří vodní kámen odstranit, anebo alespoň narušit, pak si určitě uvědomíte, jaký dryák to vlastně pijete. Vápenaté povrchy lze nejlépe odstranit kyselými roztoky. A v cole jsou kyseliny hned dvě – kyselina citronová a fosforečná. Díky tomuto složení odstraníte z mísy nejen vodní kámen, ale i mastnotu. Postupujte stejně jako v případě octa.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*