Čištění podlahy pomocí domácího roztoku s octem v hlavní roli ušetří i rodinné peněžence

Fotografie: Lucidatura pavimenti / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Vyzkoušejte také tento jednoduchý trik a připravte si doma vlastní ekologický čistič podlah jen za pár korun. Zbavíte se všech nečistot, a ještě ušetříte spoustu peněz.

Podlahy často bývají jedním z nejvíce namáhaných a špinavých míst v celé domácnosti. Čím více lidí se na nich prochází, tím větší míra jejich znečištění hrozí. V přítomnosti domácích mazlíčků pak jejich mytí může být úplnou noční můrou. Naštěstí podle webu EleganzaPlus existuje velmi jednoduchý způsob, jak si s tímto problémem poradit, a ještě ušetřit. Jednu z těchto surovin při úklidu pravidelně používám i já.

Čím čistit podlahy

Nemusíte nutně kupovat drahé čisticí přípravky plné chemikálií, aby byly vaše podlahy opět jako nové. Namísto toho sáhněte po přírodních alternativách, jejichž používání je mnohem šetrnější a bezpečnější, jak jsme psali již v dřívějším článku na BydlímeÚtulně, kde jsme k mytí podlah doporučovali využít směs z jedlé sody a octa.

Vyrobte si čistič z octa

Nejdříve si připravte 250 ml octa, 1 polévkovou lžíci přírodního mycího prostředku na nádobí a 4 litry horké vody. Nejprve do kyblíku nalijte vodu a postupně přidávejte zbylé suroviny. Směs důkladně promíchejte, aby se zcela rozpustily a spojily. Jakmile máte hotovo, pusťte se do vytírání. Vaše podlaha ještě nikdy nebyla čistější. Pokud chcete, aby vám přípravek lépe voněl, přidejte do něj pár kapek libovolného esenciálního oleje, jak doporučuje web ŽijemeHomemade.

Směs z alkoholu a jedlé sody

Další účinný přípravek si vyrobíte ze 2 polévkových lžic jedlé sody, 200 ml čistého alkoholu, 90 ml 30% krémového peroxidu vodíku, 200 ml kokosového prostředku na nádobí, libovolného esenciálního oleje a 4 litrů vody. Nejprve přidejte jedlou sodu a míchejte, dokud se nerozpustí, pak postupně přidávejte další suroviny a pravidelně míchejte. Výslednou směs naneste na extra znečištěná místa a pořádně je vyčistěte.

Připálené pánvi navrátí původní lesk a funkčnost domácí pomocníci. Vyčistí ji i ocet, sůl a jedlá soda

mytí podlahy
Fotografie: Freepik

Jedlá soda ve směsi působí jako čistič a zároveň místo pořádně dezinfikuje. Její používaní při mytí podlah jsme radili již v dřívějším článku na BydlímeÚtulně. Její účinky ještě podpoří alkohol s peroxidem vodíku. Díky esenciálnímu oleji navíc celou domácnost příjemně provoníte. Stačí jen pár kapek a můžete si vychutnat příjemnou vůni čistého bytu.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]