Dokonale hebké ručníky i po dlouhých letech: Stačí dodržovat tato snadná pravidla při praní

Fotografie: Brandon.wiggins / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Hebké ručníky budete mít tehdy, když nebudete používat aviváž a nadměrné množství pracího prášku. Obojí totiž slepuje vlákna.

I ty nejkvalitnější ručníky se časem operou a ztratí měkkost. Jenže – kdo by se chtěl nepříjemně drsným ručníkem či osuškou utírat? Jsme už dávno dost zhýčkaní, a tak si potrpíme jen na to nejlepší. Druhým problémem ručníků jsou bakterie. Drží se v nich, protože ve smyčkách zůstane voda a odrolená kůže. A to je pro bakterie ráj. S tím vším se musí něco dělat. Dnešní hacky vás nasměrují na tu nejlepší cestu, jak ručníky udržovat, aby zůstaly po hygienické stránce nezávadné a při utírání byly funkční, a navíc příjemné.

Vhodnou kvalitu vyberte už při nákupu

Abyste udrželi ručníky hebké a bez nežádoucích mikroorganismů, musíte jim věnovat dostatečnou péči. Už při výběru ručníku dbejte na materiál, gramáž a délku vláken. Vodítkem vám může být informace, že vysoce kvalitní ručníky mívají gramáž 450 g/m2 a vyšší. To pak zaručuje po určitou dobu jejich hebkost. Důležité je také, jak ručníky perete. Nepoužívejte nadměrné množství pracího prostředku a vyhněte se aviváži, doporučují na webu RealSimple. Obojí dokáže textilní vlákna slepit, čímž se sníží jak savost, tak i nadýchanost.

Ručníky perte nejméně na 60 °C, v období, kdy jsou členové rodiny nemocní, teplotu vody při praní zvyšte, aby se bakterie a další patogeny zahubily. Ručníky (ostatně ani jiné druhy textilií) byste neměli sušit na radiátoru. V zimě bývají radiátory vařící, což by mohlo poškodit vlákna, případně způsobit jejich lomivost. Budete-li využívat sušičku prádla, vlákno se pěkně nadzvedne a ručníky zůstanou měkké. Bavlněné ručníky však sušte pouze na střední teplotu. Při vysokých teplotách se sušící bavlna sráží a ztrácí jemnost.

Dávejte prací přípravky i aviváž do správných přihrádek

Celý život dáváte prášek a aviváž do nesprávné přihrádky. Málokdo ví, jak důležité je jejich umístění

Ocet je vaším spoluhráčem

Co se bakterií týká, nikdy nenechávejte ručníky někde ležet mokré a zmuchlané. Tak se vytváří optimální prostředí pro rozvoj škodlivých organismů, jimiž mohou být již zmíněné bakterie, ale také plísně. A těch se z textilu zbavit je dost náročné. Mokré ručníky, které už budete chtít „hodit do špíny“, nejprve usušte, ale venku na šňůře. A teprve pak je dejte do koše se špinavým prádlem, radí web Genialne.

Ručníky jako v lázních si zajistíte použitím octa
Fotografie: Pixabay

Anebo máte-li jich víc, rovnou je vložte do pračky a zapněte program. Třeba na noc; to ještě navíc ušetříte za elektřinu, protože v nočních hodinách často běží levnější tarif. Když už máte pocit, že vaše ručníky hebkost ztratily a nejsou nadýchané tak, jak jste byli zvyklí, přidejte do praní trochu octa. Ten dokáže obnovit jejich měkkost, ale zároveň si poradí i s většinou bakterií. Také pomůže ručníkům udržet svěží barvu. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás rovněž sepsali, jak byste měli udržovat pračku v čistotě.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*