Vyčistit filtr a kryt v digestoři může být docela problematické. V první řadě jde o celkem nudnou práci. Mastnotu neodstraníte jednoduše, protože se silně lepí na mřížku.
Je proto občas potřeba velmi pracné drhnutí a na začátku obtížné rozebrání. Naštěstí je tu hned několik domácích metod, které vám spolehlivě pomohou i s touto operací. Jedním z nejúčinnějších způsobů mytí filtru i dalších součástek je totiž naložit je do vany. Ještě předtím je však zapotřebí speciální roztok, jenž si poradí s veškerou přítomnou špínou najednou. Vám už poté stačí jen počkat, až pořádně zabere, případně odstranit nedostatky a drobnosti.
Roztok na mřížky
Tato směs obsahuje po dvou čajových lžičkách jedlé sody, saponátu na nádobí a zubní pasty. Pak opravdu hodně teplé vody, aby byl rám ve vaně zcela potopen. V zásadě přidejte složky do vany a dopusťte teplou vodu dle potřeby. Někdy lze tyto součástky vyčistit i v myčce, ideálně na modelech s horní policí. Tam se dají položit věci naplocho, poté zapněte cyklus s minimální teplotou 60 stupňů Celsia.
Jedlá soda a digestoř?
Jedlá soda je univerzální domácí čistič, který pomáhá v opravdu mnoha situacích. Právě proto se dobře hodí i na čistění součástek digestoře, hlavně na zmíněnou mřížku. Potřebujete na to velkou nádobu, ve které uvaříte vodu a rozpustíte asi ¾ šálku jedlé sody. Do ještě vroucí vody vložte větrací mřížku a nechte ji tam, dokud se mastnota a jiné usazeniny zcela nerozpustí. Občas ji vytáhněte, ať vidíte momentální stav. Odolné skvrny můžete vzít například starým zubním kartáčkem.
Trio saponátu, octa a olivového oleje
Ve velké nádobě nebo ve vaně rozpusťte 7–8 dávek prostředku na nádobí. Filtr do roztoku vložte a nechte asi 20 minut působit. Všechny nečistoty postupně změknou a půjdou snadno odstranit kartáčkem nebo hadříkem. Chcete-li použít ocet, je potřeba ho na mřížku nastříkat. Smíchejte vodu a ocet v poměru 1 : 1. Nalijte do rozprašovače, naneste a nechte působit asi 10 minut.
Zdroj: Domek i Ogrodek