Moli v domácnosti jsou nepříjemností. Zaměřte se na čistotu i uzavíratelné obaly

Znáte to – snažíte se udržovat svůj byt či dům co nejčistší. A přesto se mohou moli v domácnosti objevit. A v tu chvíli jste naštvaní, jelikož vše pečlivě myjete, utíráte prach, zametáte, vytíráte, luxujete, ale přes veškerou vaši snahu se tu a tam znenadání objeví moli. Nejčastěji se setkáváme především s potravinovými moli v kuchyni, ale stejně tak se s nimi a jimi podobnými můžeme setkat i v ostatních, na první pohled dokonale uklizených, místnostech.

Obtížný protivník

Pokud bydlíte v panelovém bytě, cestu molům velmi usnadňují stoupačky, potrubní systémy, šachty a společné chodby. Tento hmyz není pouze nepříjemný a odpudivý, ale může být také nebezpečný. Moli sice nebodají ani nekousají, ale mohou naši domácnost zamořit nejrůznějšími škodlivými bakteriemi. A to už je velký důvod, snažit se jich rychle a účinně zbavit. Bohužel, s moly to bývá někdy dost obtížné. V obchodech je sice k dostání velké množství nejrůznějších prostředků, ale jejich účinek je často pouze krátkodobý a navíc většina z těchto prostředků obsahuje velké množství různých chemických látek, z nichž některé jsou dokonce jedovaté, a tak se vám možná nechce je doma příliš často používat. Především pokud máte doma malé děti, domácí mazlíčky či obecně v kuchyni, kde by tyto prostředky mohly kontaminovat potraviny. My vám dnes ale přinášíme několik jednoduchých rad, které vám zaručeně pomohou tyto nevítané hosty z vaší domácnosti vyhnat.

Jak poznáte, že doma moly máte?

I když se často stane, že nevidíte žádného motýlka poletovat po vašem bytě. Jejich přítomnost odhalit můžete. Pokud se jedná o potravinové moly, tak mají velmi rádi především mouku, rýži, sušenky či další většinou sypké suché potraviny. Podívejte se, zda v nich nenalezne ať už larvy či motýlky. Šatní moli mají rádi především přírodní materiály jako vlnu, hedvábí či kožešiny. Důkladně je tedy prohlédněte, zda na nich neobjevíte larvy či kukly. Dobré je také prohlídnout dno skříně, kde přítomnost molů mohou prozradit jejich exkrementy, které vypadají jako zrnka písku.

Vše důkladně vyčistěte

Pokud objevíte moly potravinové, nejlepším řešením je všechny kontaminované potraviny okamžitě vyhodit do koše a odnést z bytu pryč. Pokud jde o moly šatní a oblečení není příliš zamořené a zničené. Můžete moly odstranit za pomoci horké vody se saponátem a následného vysušení horkým vzduchem. Dalším důležitým krokem, ať už se jedná o moly potravinové či šatní, je uvědomit si, že jejich larvy bývají často i na záclonách, závěsech, v kobercích, na spodních deskách nábytku, proto je důležité celý byt důkladně vyčistit a vyluxovat. Vše okamžitě vyhoďte do koše a odneste pryč, jinak by se mohlo stát, že moli, které se zachytí například ve vašem luxu, se opět dostanou ven. Prohlédněte a vysajte i dětské hračky, jako jsou plyšáci či panenky, i ony bývají po moly oblíbeným útočištěm.

Oblečení skladujte v uzavřených pytlích, potraviny v dózách

Pokud jde o šatní moly, doporučuje se jako jedno z opatření skladovat oblečení, které například v létě nepotřebujete, v uzavřených vakuových pytlích. Nejen že tak budete mít mnohem více místa ve skříni, ale zároveň tak zabráníte molům, aby se v létě pochutnávali například na vašem zimním kabátě. Zároveň můžete vyzkoušet dát do skříní cedrovou či levandulovou vůni, které moly odpuzují. Stejný systém, tedy uzavření do vzduchotěsných obalů, můžete použít i v kuchyni, kdy se určitě vyplatí investovat do uzavíratelných dóz, do kterých se moli nedostanou.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]