Muž svépomocí vytvořil příjemné letní posezení s ohništěm

Češi jsou odjakživa vášniví chataři a chalupáři a u jejich nemovitosti nikdy nesmí chybět ohniště. Nejmladší generaci to sice na venkov či do lesa tolik netáhne, ale o pár let později většinou obrátí. Když se jim narodí děti, pochopí, že mít pro ně vlastní útočiště v přírodě má smysl. A k chatě či chalupě samozřejmě neodmyslitelně patří ohniště.

Ať už děti máte nebo ne, strávit dlouhý letní večer u plápolajícího ohně v sobě má něco kouzelného. A když si k tomu navíc můžete pohovět v zavěšených houpajících se lavičkách, budete si připadat jako v ráji.

I pro začínající kutily

Vyrobit si vlastní závěsné lavičky naštěstí není o moc těžší než vyrobit dětskou houpačku, stačí na to i kutil začátečník. Byť bude potřebovat ještě alespoň jeden pár asistujících rukou. Nejprve je třeba vybrat si vhodné místo, to by mělo být pokud možno rovné. Mělo by jít o čtverec se stranou o délce sedm až osm metrů.

Stavte nejen kvůli ohništi

Při výběru místa mějte na paměti, že prostor budete jako venkovní pergolu využívat také v době, kdy nebudete mít rozdělaný oheň. Proto by nedaleko měly být stromy, které alespoň část prostoru chrání před přímým sluncem, zejména odpoledním. Stromy by však pochopitelně měly růst dostatečně daleko od samotného ohniště.

Bez čeho se neobejdete

Kromě odpovídajícího kutilského náčiní, kterým pravděpodobně disponujete, se budete muset v hobby marketu zastavit například pro:

  • 6 dřevěných bočních sloupů; 6 trámů, na které zavěsíte lavičky; 6 lehčích trámů pro zpevnění a větší stabilitu konstrukce
  • Dostatečně silné řetězy a háky k upevnění laviček
  • Lavičky je možní zakoupit vcelku, a pokud nejste DYI fanatik, pravděpodobně je to pro vás nejlepší varianta
  • 6-8 pytlů betonu, který budete potřebovat při zapouštění sloupů do země
  • Vhodný materiál pro stavbu ohniště. Někdo dává přednost klasické jámě s kameny po obvodu, jiný postaví zídku s grilem
  • Zahradní stolek, venkovní osvětlení a případně další maličkosti podle vašich potřeb

S chutí do toho, půl je hotovo

Všechno je potřeba pečlivě naměřit. Nejprve si na stoprocentně rovném povrchu, třeba příjezdové cestě nebo na ulici, sestavte šestiúhelník, který bude na vrchu celé konstrukce. Měl by být pravidelný. Pak jej přeneste na místo, kde bude stát ohniště, a vyznačte si, kam budete zapouštět nosné sloupy. Nelekejte se toho, že prostor kolem ohniště není úplně vyrovnaný, případné nerovnosti budete moci vyřešit později.

Dostatečně hluboko, ale rovnoměrně

Sloupy je třeba zapustit dostatečně hluboko a zalít betonem, aby pevně držely a netrouchnivěly. Nebojte se je zapustit půl metru hluboko, i když bude kopání dřina. Nad zemí by pak mělo zůstat o trochu více než dva metry, aby byl prostor pohodlný a vzdušný. Ale pozor, ne všechny sloupy budou stejně hluboko, neboť prostor pravděpodobně není dokonale rovný.

Důležité je, aby vršky všech byly stejně vysoko. Jedině pak na ně budete moci rovně umístit vršek konstrukce. Na ten po nasazení připevněte opěrné trámy a následně také řetězy a houpací lavičky.

Zarovnejte terén a postavte ohniště

Teď už je ta hlavní část práce za vámi, tedy pokud nejste fajnšmekr na ohniště. Uprostřed vzniklého prostoru je třeba vyhloubit ohniště. Vykopanou zeminu můžete využít k zarovnání okolního terénu, možná budete potřebovat ještě kolečko nebo dvě navíc. Nakonec umístěte všechny další doplňky a máte hotovo. Hned večer můžete rozdělat oheň.

Fotografie: Hodge Podgerama

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]