Účinné přírodní metody, díky kterým lze v domácnosti eliminovat nepříjemný hmyz

Hmyz patří obecně mezi nejméně oblíbené živočichy, a proto objevit doma hmyz je vždy nepříjemné. Bohužel naše domy, chaty a zahrady nezvané hmyzí návštěvníky velmi lákají, ať už se jedná o mravence, komáry, mouchy, pavouky či nejrůznější brouky. Kromě toho, že jsou odpudiví a někteří z nich nám mohou způsobit nepříjemné štípnutí či kousnutí, jsou samozřejmě problémem také z hlediska hygieny, neboť mohou náš domov kontaminovat nejrůznějšími choroboplodnými zárodky.

Bojovat s hmyzem lze nejen nejrůznějšími chemickými prostředky a odpuzovači, ale také přírodní cestou. Dnes pro vás máme několik tipů, které vám pomohou tyto nezvané hosty od návštěvy u vás doma odradit.

Máta, cedr, skořice či hřebíček

Skvělé pomocníky v boji s různými druhy hmyzu představují éterické oleje, které hmyz nejen bezpečně odradí, ale zároveň váš domov krásně provoní. Stačí jednoduše rozpustit asi třicet kapek éterického oleje máty, hřebíčku, skořice či cedru v přibližně sto mililitrech teplé vody, vše dobře pomíchat a nalít do lahvičky s rozprašovačem. Následně nastříkat na bavlněné hadříky, které vložíte například do skříně či s roztokem postříkat okenní parapety, okolí dveří a další místa, kudy k vám domů hmyz nejčastěji proniká.

Proč tyto oleje hmyz odpuzují? Hmyz obecně nemá rád specifické aromatické látky, jako je mentol či eugenol, a pokud je ucítí, raději se vašemu domovu vyhne.

Bílý ocet a citrony

Dalším účinným prostředkem proti hmyzu, zejména mravencům, je ocet. Stačí si vytvořit roztok smícháním stejného množství vody a octa a použít ho opět zejména na postříkání okenních parapetů, okolí dveří a oken. Tento octový postřik je vhodné opakovat každý den několik dní po sobě, aby vůně octa byla stále intenzivní a hmyz odradila.

Pro ještě větší účinnost můžete do roztoku přidat také trochu drcené chilli papričky. Z dalších potravin, které hmyz nemá rád, uveďme citrusy. Opět mu vadí zejména jejich aromatická vůně. Z tohoto důvodu se tak doporučuje na místa, kde se hmyz vyskytuje, rozmístit kousky citronové kůry nebo otřít povrchy a podlahu vodou s trochou citronové šťávy.

Další triky

Proti hmyzu, například komárům, vás může ochránit také levandule, nejen v podobě éterického oleje, ale také jako rostlina, kterou umístíte na okenní parapety. Na zahradu můžete kromě levandule vysadit také měsíček, aksamitník, citronelu, mátu či rozmarýn.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]