Muž vzal několik dřevěných desek a svépomocí z nich vyrobil originální květinovou pyramidu na zahradu

Milujete květiny a chcete jim připravit další záhon pro pěstování? Je to snadnější, než si myslíte. Pokud vlastníte dům, jistě se vám stává, že vám při nějakých opravách zbudou dřevěné kousky desek, se kterými si nevíte rady a tak je nejčastěji spálíte, nebo vyhodíte. Přitom dřevo je přírodní poklad, ze kterého si můžete vytvořit téměř všechno a to třeba zrovna vertikální květinový záhon, který se hodí i na tu nejmenší zahradu.

Co si připravit předem

Nejdříve se podívejte, jestli máte všechny věci, které na výrobu tohoto záhonu budete potřebovat:

  • dřevěné desky
  • sponkovací pistoli
  • lak, mořidlo nebo barvu na dřevo

Jak postupovat

Ze všeho nejdříve je důležité vybrat vhodné dřevěné desky, které je potřeba obrousit a natřít barvou na dřevo, namořit či přelakovat bezbarvým lakem. Následně si musíme uvědomit, jak chceme mít záhon vysoký a dle požadované výšky vybrat tři desky, které nám budou tvořit základ našeho záhonu (základnu).

Všechny tři desky musí být stejně dlouhé. Spojíme je k sobě tak, že vždy jeden konec desky seřežeme pod stejným šikmým úhlem a dohromady je připevníme sponkovací pistolí. Pro větší stabilitu je raději k sobě ještě připevníme pomocí malých dřevěných pomocných trojúhelníků ze všech třech stran.

Nyní si musíme určit, kolik pater (úrovní) bude náš záhon mít a také musíme na všech třech deskách vyznačit vzdálenost mezi jednotlivými patry. Následně v každé ze tří spojených desek a v každém patře, vyřízneme trojúhelníkové drážky dle tlouštěk jednotlivých desek. Pokud uvažujeme o tom, že náš záhon bude mít například 5 pater, tak do jedné dřevěné základové desky vyřízneme 5 trojúhelníků.

Dalším krokem je příprava samotných pater, které jsou také ve tvaru trojúhelníku, a na jednotlivé patro tedy budeme potřebovat 3 desky. Výsledný tvar záhonu si můžete představit jako takovou pyramidu.

Nejspodnější část tvoří největší trojúhelník a nejsvrchnější naopak nejmenší trojúhelník. Vždy proto konce všech desek, ze kterých je patro tvořeno uřízneme pod stejným úhlem a spojíme je pomocí sponkovací pistole.

Největší trojúhelník, jako základ celého záhonu, vložte do připravených drážek na základnu. Jelikož je to ta nejspodnější část, je potřeba vytvořit dno, a to buď ze zbylých odřezků, nebo z nějaké staré desky. Po upevnění prvního spodního patra můžeme jednotlivé pomocné trojúhelníky mezi základnou odstranit.

Stejně postupujeme až do posledního nejvyššího patra a potom už stačí jenom do všech pater nasypat hlínu a zasadit rostlinky. Tak hodně štěstí

Fotografie: DIY Woodworking Projects

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]