Myši v domácnosti mohou být velkým problémem. Zbavte se jich plašením, přirozenými nepřáteli i pastí

Pokud bydlíte na venkově, určitě jste se setkali s tím, že myši v domácnosti nejsou nic neobvyklého. Poslední dobou ale stále častěji navštěvují naše obydlí i ve městech. Bohužel mít doma myši není zdaleka tak legrační, jak si to možná představíte ovlivněni oblíbeným animovaným seriálem Tom a Jerry. Myši totiž často snědí a zničí vše, co najdou a zbavit se jich nebývá snadné. Proto vám dnes přinášíme několik tipů a rad, které vám s těmito nepříjemnými hlodavci mohou pomoci.

Základem je prevence

Zní to možná jako klišé, ale základním pravidlem je nepustit myši do vašeho domu. Proto se vyplatí čas od času zkontrolovat všechny prostory v okolí domu a případné štěrbiny a škvíry zakrýt pomocí betonu či sádry, v nejnutnějším případě alespoň za pomoci polyuretanové pěny, kterou ale myši dokáží velmi snadno prokousat.

Bezpečné skladování

Další rada se týká uskladňování, nejen potravin, ale u dalších věcí, které by potenciálně mohly myším chutnat, tedy lůžkovin, oblečení či knih. Nejlepší je vše skladovat v nepřístupných pevně uzavíratelných nádobách a skříních. Pytle či krabice totiž vaše věci před myšmi zdaleka neochrání.

Přirození nepřátelé

Vyplatí se také využít přirozených myších predátorů, tedy především ptáků, koček a psů. Představa, že všechny kočky loví myši, je sice mylná, ale již pouhá přítomnost kočky na vaší zahradě dokáže myši odradit. Z psích plemen se jako nejlepší lovci myší ukázala být menší plemena, například jezevčíci či teriéři. Z rostlin se v boji proti myším doporučují vonné bylinky jako máta, levandule, chilli či hřebíček.

Zkuste myši vyplašit

Další možností, jak se myší zabavit, jsou nejrůznější plašiče, které vydávají zvuky, které jsou myším nepříjemné. Do obytných prostor se dají zakoupit plašiče, které vydávají ultrazvuky, tedy zvuky, které lidské ucho neslyší, na zahradu můžete zakout plašiče, které vydávají zvuk hlasité. Pokud máte ale doma i jiné domácí mazlíčky, mějte na paměti, že plašiče mohou vadit nejen myším, ale i jim. Jsou lidé, kteří tvrdí, že proti myším fungují i odpuzovače určené původně proti molům.

Pasti, pasti, pastičky

Pokud i přes dodržení výše uvedených pravidel myši ve vašem domě vyhrávají, nejúčinnější bývá nastražit pasti. V dnešní době je k sehnání velké množství druhů pastí, od klasických dřevěných, které si pamatujeme z dětství od našich babiček, přes plastové až po kovové. Pasti je nejlépe pokládat za nábytek a ke stěnám, kde se myši často pohybují. Jako návnadu můžete použít nejen sýr, ale také oříšek či kousek opečeného chleba. Pokud nechcete myši pomocí pastičky usmrtit, dají se zakoupit i speciální pasti ve tvaru domečku, do kterého myš vleze, ale už se nedostane ven. Vy ji pak můžete odnést třeba někam ven do přírody.

Použití chemie

Poslední možností, která se doporučuje jen v opravdu naléhavých případech, je použití jedovatých chemických nástrah. Nejčastěji jde o nejrůznější granule či jedovatá zrna obilí. Nástrahy se umístí na různá místa domu, kde se myši objevují nejčastěji. Jed v nástrahách nepůsobí okamžitě, ale až za několik dní. Většina z nich funguje poměrně drasticky – způsobují vnitřní krvácení, a myš tak uhyne. Důležité je samozřejmě zabezpečit to, aby se k nástraze nedostaly děti či jiná domácí zvířata.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]