V dnešní době, kdy je energetická krize, je třeba umět topit tak, aby to nikoho finančně nezruinovalo. Pořád ale existují tací, kteří neví, jak si s vytápěním poradit bez větších výdajů.
Jak ušetřit na vytápění? Tuto otázku si nyní pravděpodobně klade většina lidí, kteří doma každoročně topí o sto šest. Rostoucí ceny energií a bující inflace nejsou optimistické, zejména v kontextu topné sezóny. Můžete sice žádat o příspěvek na vytápění, ale také stojí za to podívat se na své každodenní návyky, jež mohou topení výrazně ovlivnit. Ukazuje se, že malé změny v návycích mohou na účtence udělat velký rozdíl.
Nedoporučuje se vytápět do vysokých teplot
Rozhodně vás asi nepřekvapí fakt, že čím vyšší je teplota ve vašem domě, tím více energie spotřebujete, a tím vyšší jsou vaše účty. Toulat se po bytě v tenkém tričku je možná fajn, ale bude to bolet vaši peněženku. Navíc pobyt v příliš teplé místnosti není dobrý ani pro vaše zdraví. V místnostech se doporučuje udržovat teplotu kolem 20 °C. I když se to na první pohled nemusí zdát moc, rychle si zvyknete. Obléct si na sebe teplejší mikinu bude lepší řešení než nákladné používání paliva nebo jiného zdroje energie.
Stojí za to si uvědomit, že ne všechny místnosti ve vašem domě musí být vytápěny na stejnou míru. Zatímco výkonnější vytápění koupelny je nutné nejen pro pohodlí při koupání, ale také pro snížení rizika škodlivých plísní, v místnostech, kde se zdržujete méně často, nemusíte vytápět skoro vůbec, abyste ušetřili. Zvláště důležitým místem je ložnice. Pohodlí spánku je lepší, pokud v místnosti není příliš teplo. Na noc stačí teplota kolem 18 °C. Je asi jasné, že v noci nikdo moc nevyužívá například obývák, takže není třeba vytápět ani tam.
Vytápění si naplánujte před odchodem z domu
Tím, že zanedbáváte regulaci teploty ve svém domě, když jsou všichni členové domácnosti na cestě do práce nebo do školy, jde o vážné zanedbání a plýtvání energií, a tedy i penězi. Pokud je byt ponechán několik hodin prázdný, vyplatí se snížit teplotu na 17 °C. V případě několikadenní nepřítomnosti lze nastavit 15–16°C, ale nepřehánějte to. Proč? Je to naprosté minimum, aby nedošlo k nadměrnému ochlazování interiéru. Jeho následné zahřátí by vyžadovalo velké množství energie.
I během chladné zimy je potřeba dbát na správné větrání bytu a proudění vzduchu. V topné sezóně můžete často zažít dusno, které znesnadňuje fungování, soustředění se na každodenní úkoly a usínání. Nikdy však nevětrejte se zapnutými radiátory. Současné větrání a vytápění nedává smysl a generuje zbytečné dodatečné náklady na vytápění. Ráno a večer se doporučuje krátce otevřít okno, asi jen na 10 minut.
Kontrolujte radiátory
Ještě před začátkem topné sezóny se doporučuje zkontrolovat stav radiátorů, aby mohly efektivně pracovat. V první řadě je potřeba je odvětrat. Dbejte také na to, aby je nezakrýval nábytek a další prvky interiéru. Často si sami vytváříte blokády, kterými se k vám teplo nedostane, a tak teplotu ledabyle zvyšujete. A to úplně zbytečně. Pokud jde o radiátory, je dobré použít jednoduchý trik, jak zvýšit jejich účinnost.
Potřebujete k tomu pouze dvě položky. Zabalte kus lepenky o velikosti vašeho radiátoru hliníkovou fólií tak, aby lesklá strana byla na vnější ploše. Tuto domácí vychytávku dejte do prostoru mezi radiátor a stěnu, bude „odrážet“ teplo tak, že zůstane v místnosti, a nebude unikat směrem ke stěně. Budete tak mít jistotu dostatečného tepla.
Zdroj: Porady Interia