Okna v zimním režimu jsou klíčem k úspoře peněz za vytápění. Přepínač se nachází na hraně okna

Fotografie: Depositphotos

Podzim a zima bývají pro mnohé lidi nadmíru těžké časy. Hlavní podíl na tom mají ceny za energie. Vytápění domu či bytu tvoří totiž více jak polovinu všech energií.

Nehraje přitom vůbec roli, zda si doma topíte plynem, uhlím, elektřinou nebo jiným způsobem. Dá se však udělat jedna snadná věc, aby vám teplo nikde neutíkalo. Právě to bývá základem obrovské nehospodárnosti. Dovnitř vám tak nebude skrze okna pronikat chladný vzduch z venku, současně nebude zevnitř ven utíkat cenné teplo. Faktem je, že se to netýká jen starých dřevěných oken. Ona i moderní plastová okna mohou docela solidně „pouštět“. Co s tím udělat?

Přepnutí režimu

Většina moderních typů oken má dva režimy nastavení. Konkrétně jde o mód pro léto a pro zimu, které se liší přilehnutím okna k rámu. V zimě tak okno více těsní, v létě naopak dochází k neustálé výměně vzduchu. Jak upozorňuje i DomekIOgródek, jsou těsná okna během topné sezóny naprosto nezbytná. Přepínač režimu najdete na samotném okně, obvykle přibližně ve výšce jeho kliky. Pomocí imbusu nebo šroubováku pak stačí jen přepnout kolíček do jiné polohy.

Už několikrát jsme na Bydlíme Útulně rozebírali zásady správného větrání. Letní režim oken se nám však někdy může hodit i v zimě, když máte doma právě problémy s větráním. Omezují totiž hromadění vlhkosti, a tudíž i možný výskyt plísní. Chcete-li ovšem ušetřit za topení, zimní režim se opravdu vyplatí. Obecně jsou okna nastavena na letní režim z výroby. Jak správně varuje iReceptář, je na místě se ujistit, že zásah do nastavení není v rozporu se zárukou výrobku.

Chyby během topné sezony zbytečně zatěžují rozpočet. Vyčištění a odvzdušnění radiátoru zajistí nápravu

Fotografie: Depositphotos

S tečkou a bez tečky

U přepínače se šestihranným otvorem s tečkou zkontrolujte polohu. Značka dole ukazuje na letní režim, vpravo pak na zimní. Čepy bez tečky zvládnete imbusovým klíčem. Pro zimní nastavení ho otočte směrem k těsnění, pro letní na druhou stranu. Neutrální pozice je uprostřed oválu. Ověření režimu se dá provést také testem s papírem. Kousek papíru přivřený mezi okno a rám v letním režimu snadno vytáhnete bez poškození. V zimním bude držet opravdu pevně.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]