Nastavení oken do zimního režimu sníží výši plateb za energie. Teplota v místnosti nebude kolísat

Fotografie: Depositphotos

Většina lidí nemá ani ponětí, že má režim okna, který se vyplatí měnit v závislosti na ročním období. Týká se to především plastových oken a umožňuje to ušetřit nemalé peníze za vytápění.

Čas chladných večerů a celodenní zimy je již tu a s tím i vysoká potřeba topení. Cítit teplo je nedílnou součástí lidských potřeb – všichni se rádi vrací do vyhřátého bytu po celém dni v mrazech venku. Jenže zvyšující se ceny energií nyní moc nedovolují si s teplem vyskakovat, a tak je třeba hodně šetřit, aby účty nebyly zbytečně vysoké a finančně nedostupné. Jenže otázkou je, jak šetřit tak, aby se zmenšily finanční výdaje, ale zároveň jsme netrpěli zimou.

Při šetření hodně záleží i na oknech

Teplota vzduchu v místnostech do značné míry závisí na těsnosti okenního systému. Dá se to však velice snadno upravit. Plastová okna obvykle mají 3 režimy. Standardní, letní a zimní režim. Každý z nich určuje míru přitlačení okenního křídla k rámu. Standardní znamená, že okenní křídlo má průměrnou montážní polohu, která je optimální pro těsnicí materiál. Takový okenní systém je schopen efektivně fungovat v zimě i v létě. K ideálnímu nastavení pro tato roční období má ale daleko.

Dalším režimem je zima. Tam je zajištěno nejbližší přisazení křídla k rámu. Zimní poloha plastových oken umožňuje efektivnější udržení tepla uvnitř domu. Posledním režimem je léto. V tomto režimu je okenní křídlo připevněno méně pevně. Vzduch může volně cirkulovat a poskytuje malý ventilační efekt. Výsledkem je, že v horkých dnech jsou v bytě vytvořeny pohodlné podmínky.

Regulace a změna režimu okna

Jakmile začnete regulovat režimy oken, v první řadě hodně ušetříte za vytápění v zimě. Střídáním letního a zimního režimu plastových oken rovněž můžete prodloužit životnost konstrukce. V zimě se materiál smršťuje a roztahuje, jak se vzduch uvnitř ohřívá. V důsledku toho se snižuje rychlost opotřebení těsnění a upevňovacích prvků. Nejjednodušší způsob, jak zjistit, zda jsou vaše okna nastavena na špatný režim, je, že fouká na stranu okna.

Fotografie: Depositphotos

Nesprávně zvolená poloha povede k tomu, že v zimě bude ze strany okenního systému proudit studený vzduch. Dalším náznakem může být, že křídlo okna se špatně otevírá nebo zavírá. Je třeba si také uvědomit, že neustálé přeskupování okenního systému má i některé nevýhody. Seřizovací šrouby zvyšují těsnost okenního systému. Neustálé měnění jejich polohy však může konstrukci předčasně opotřebovat. Měňte tedy režim okna nejlépe pouze dvakrát ročně, rozhodně ne častěji.

Zdroj: Tigerdoor

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]