Návrh zahradního osvětlení: na co si dát pozor?

Fotografie: Agatanabytek

K vytvoření atraktivní a funkční zahrady nestačí jen udržovaná zeleň a pohodlný zahradní nábytek. Nezbytným prvkem venkovní úpravy je osvětlení. Jak efektivně osvětlit okolí domu? Jaká svítidla dobře fungují v otevřeném prostoru? Podívejte se na naše rady a vrhněte na svou zahradu nové světlo!

Které zóny se vyplatí osvětlit?

Zahradní lampy mají dvojí funkci: užitkovou a dekorativní. Důmyslně umístěné světelné body plně vyzdvihují potenciál aranžmá. Díky nim vypadají rostlinné kompozice krásně nejen ve dne a architektonické prvky jsou vkusně zvýrazněny. Důležité je, že šikovně umístěné lampy umožňují využívat zahradu bez ohledu na čas a podmínky a poskytují lidem pohybujícím se po pozemku volnost a pocit bezpečí. Při návrhu osvětlení zohledněte následující zóny:

  • Vchod do domu – tuto část pozemku osvětlete pomocí nástěnných svítidel se zabudovanými senzory pohybu. Dbejte na osvětlení čísla domu;
  • Příjezdová cesta – abyste si usnadnili manévrování s autem po setmění, umístěte kolem příjezdové cesty reflektory nebo svítidla namontovaná na zemi;
  • Terasa, altán a odpočinková zóna – lampy instalované kolem zahradního nábytku by měly usnadnit pohyb mezi domem a terasou a vytvořit příjemnou a uklidňující atmosféru. Neomezujte se pouze na jednu lampu. Vytvořte ucelenou kompozici závěsných svítidel, nástěnných lamp a volně stojících solárních lamp. Zajímavého a módního efektu dosáhnete, když mezi stromy nebo pod stříškou zavěsíte řetěz světel;
  • dopravní cesty – lampy umístěné podél cest, chodníků a uliček jsou nezbytné pro snížení rizika zakopnutí a nebezpečných pádů;
  • Jezírka, krajinné prvky, zelené kompozice – dekorativní prvky mohou potěšit oko nejen ve dne, ale i v noci. Květiny, záhony, sochy, topiary a další prvky vyvedené ze soumraku odhalí svou neznámou tvář!

Zahradní osvětlení se dělí na několik typů. Mimo jiné existují modely na elektrický a solární pohon, stropní, nástěnné a volně stojící, pevně namontované a zapuštěné do trávníku. Svítidla umístěná venku musí splňovat přísné normy, aby jejich používání nepředstavovalo žádné nebezpečí pro osoby v okolí.

Elektrické lampy se zvýšenou odolností

Nezapomeňte, že zahradní technika je neustále v kontaktu s vnějšími vlivy. Voda, mráz nebo nečistoty mohou narušit elektrické zařízení. Z tohoto důvodu sestavujte sadu lamp se zvláštní péčí. Než sáhnete po konkrétním modelu, zkontrolujte označení výrobce na obalu. Parametr IP (International Protection Rating) udává, zda je zařízení vhodné pro venkovní použití. Hodnota parametru určuje stupeň ochrany svítidla a jeho odolnost proti vniknutí vody, mrazu, větru, prachu a hmyzu a jiným pevným částem. Označení se skládá ze dvou číslic. První udává stupeň ochrany proti pevným tělesům a druhá proti vodě. Svítidla splňující normy se instalují na zahradě:

  • IP44 – standardní svítidla vhodná pro venkovní použití. Tyto typy jsou odolné proti vniknutí pevných částic o minimálním průměru 1 mm, stříkající vodě a extrémním teplotám. Měla by být instalována pod stříškou, aby se nedostala do přímého kontaktu se silným proudem vody;
  • IP65 a IP67 – robustní modely se zvýšenou vodotěsností. Jejich provoz nenaruší ani intenzivní liják;
  • IP68 – svítidla vhodná pro instalaci do vodních ploch.

Elektrické lampy se skvěle hodí do altánů a na terasy. Jsou namontovány na fasádě nebo pod stropem a rovnoměrně rozjasňují prostor.

Solární lampy šetrné k životnímu prostředí a peněžence

Nezřídka se stává, že je problematické zapojit klasické elektricky napájené lampy v otevřeném prostoru. Praktickou alternativou k zařízením, která vyžadují připojení k elektrické síti, jsou solární lampy – ekologická zařízení, která jsou poháněna bezplatnou a obnovitelnou energií ze slunce.

Solární lampy fungují jednoduše. Mechanismus uvnitř svítidla se skládá z fotobuňky, baterie (akumulátoru), která uchovává energii, světelné diody (LED) a soumrakového senzoru. Během dne dopadají sluneční paprsky na speciální panel. Článek v něm přeměňuje sluneční záření na energii, která napájí LED diodu. Lampy nemusíte po setmění sami spouštět. Díky senzorům se každá lampa spustí přesně tehdy, kdy je to potřeba.

Ekologické solární lampy nevypouštějí žádné škodlivé látky a nevyžadují náklady na údržbu, takže nezatěžují váš domácí rozpočet. Jejich dosah není omezen dráty, takže z nich můžete vytvořit zajímavé kompozice kdekoli na pozemku. Obrovská škála zajímavých designů vám dává široký prostor pro kreativní uspořádání prostoru. Prodávané modely se liší designem, výkonem osvětlení a teplotou světelného toku.

Vkusné dekorace

Posezení doplní lucerny – decentní dekorace, které vytvoří romantickou atmosféru vhodnou k dlouhým rozhovorům pod širým nebem. Bojíte se, že použití svíček na zahradě není nejlepší nápad? Zvolte moderní verzi klasické lucerny – model se zabudovanou solární baterií! Pletený ratanový plášť je vybaven patronou připomínající klasickou svíčku, která zajišťuje fenomenální vizuální efekt. Lucerny se vyplatí umístit nejen pod širým nebem, ale i na balkoně. Ozdobení vstupu do domu lucernami je vynikajícím způsobem, jak ozvláštnit svůj majetek.

Sponzorovaný článek

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*