Nejčastější chyby v péči o ručníky – vyvarujte se chyb a vaše ručníky budou voňavé, měkké a hebké

Kdo by se netoužil po příjemné koupeli zabalit do hebkého a voňavého ručníku či osušky? Pravdou však je, že v mnoha domácnostech jsou ručníky tvrdé, vodu moc nesají a navíc ani krásně nevoní. Pokud je to i váš případ, pak možná děláte chybu v jejich péči.

Ručníky určitě nevybíráme jen podle toho, zda ladí s koupelnovým obkladem a barvou. I kdy možná vypadají hezky, nemusí být kvalitní. První chybou už tedy je špatný výběr materiálu. Jaké další nejčastější chyby se v péči o osušky a ručníky dělají?

Nový ručník ihned použijete

Nejčastější chybou hned po výběru pochybné kvality ručníku, je to, že mnoho lidí začne okamžitě ručník používat. Někteří jej možná jednou vyperou. Nový ručník se však doporučuje hned ze startu 2x vyprat. Tím se látka zbaví nejen prachových částic, ale i chemikálií. Látka díky tomu navíc i změkne.

Nenecháváte ručníky pořádně proschnout

Jestliže věšíte ručníky přes sebe nebo hustě vedle sebe, nemají moc šancí proschnout. Stává se, že pak zapáchají. Je to učiněný ráj pro množení bakterií. Když se utřete, nechte ručník volně uschnout, případně jej pověste na radiátor, aby mohl uschnout. Zamezíte tak tvorbě bakterií a plísní.

Neměníte ručníky dost často

Necháváte jeden ručník v koupelně celý týden? Pak je to chyba. Osušky a ručníky se mají měnit co tři dny. Po každém užití v nich zůstávají kožní buňky, a ty jsou učiněnou hostinou pro bakterie. Výsledkem jsou zapáchající, zatuchlé ručníky, ale i hrozba kožní infekce.

Používáte hodně pracího prostředku

Více prášku na praní nezaručí, že se prádlo vypere lépe nebo, že bude intenzívněji vonět. Nadbytek pracího přípravku způsobuje tuhost vláken. Ručníky pak mají drsný a škrábavý povrch. Mimo to, nesnažte se do bubnu nacpat velké množství prádla. Prádlo se pak nemůže pořádně vyprat ani vymáchat a zapáchá.

Aviváž na ručníky ne

Vůni ručníků a jejich hebkost aviváž rozhodně nezaručí, ale naopak jim škodí. Aviváž vlákna slepí a naruší jejich absorpční schopnost a může způsobit dokonce tvorbu žmolků. Bílé ručníky může dokonce aviváž zabarvit a způsobit jejich šednutí. Co však použít můžete je ocet a pár kapek esenciálního oleje do máchání.

Ručníky žehlíte

Myslíte si, že horká pára z žehličky spálí bakterie a ručníky budou jemnější a voňavější? Pak se mýlíte. Žehlení zplošťuje a láme vlákna, tudíž ručník ztrácí jemnost i savost.

Obrázky: pixabay