Kdyby neexistovaly zdravé rostliny, tak by na naší planetě nevznikl život a velký význam mají pro naši planetu i dnes. Zároveň jsou něčím, bez čeho si spousta lidí nedokáže představit svůj domov. Rostliny mu dodávají kouzlo a zároveň jsou kouskem přírody u nás doma. Péče o ně ale není vždy jednoduchá, některé rostliny vyžadují speciální podmínky i náš čas.
Dnes pro vás máme několik praktických rad, které vám pomohou dodat rostlinám potřebné živiny velmi jednoduchou metodou. Nebudete potřebovat žádné speciální drahé prostředky.
Zapíchněte do hlíny několik obyčejných sirek
Tuto metodu rády používaly už naše babičky a dodnes se předává z generace na generaci. Občas se může stát, že i když se o rostliny staráme, jak nejlépe umíme, zaléváme, přesazujeme, hnojíme, naše pokojové rostliny stejně viditelně chřadnou a ztrácí svou krásu. Právě v tom okamžiku se vyplatí sáhnout po krabičce zápalek. Příčinou žalostného stavu našich rostlin totiž mohou být nejrůznější paraziti, houby a škůdci, které na první pohledkem nevidíme. Než se rozhodnete investovat své peníze do nejrůznějších přípravků určených pro posilnění rostlin, zkuste do květináče s postiženou rostlinou zapíchnout několik zápalek.
Doporučený způsob spočívá ve vytvoření kruhu z těchto zápalek okolo rostliny na základě její velikosti tak, že zápalky zapíchnete hlavičkou dolů ve vzdálenosti přibližně pět centimetrů od rostliny. Takto zápalky v hlíně ponechte a rostlinu zalévejte jako obvykle. Tato metoda využívá toho, že hlavička zápalek obsahuje síru, hořčík a fosfor, které se postupně budou do zeminy vyplavovat a pomohou vám škůdce a houby zlikvidovat. Čas od času zápalku mírně povytáhněte a zkontrolujte, zda se hlavička nerozpustila. V případě, že ano, sirky vyměňte. Pokračujte až do té doby, než se rostlina zcela zotaví.
Nejen sirky, ale také bramborové slupky či vaječné skořápky
Kromě zápalek můžeme našim rostlinám prospět i tím, že do půdy přidáme další věci, které máme běžně doma. Příkladem mohou být například vaječné skořápky, které jsou plné nejrůznějších minerálních látek. Stačí rozmělněnými skořápkami půdu jednoduše posypat. Skořápky se velmi rychle rozkládají, a veškeré živiny z nich se tak dostanou do půdy. Další výhodou používání skořápek z vajec je, že pomáhají udržovat optimální kyselost půdy, tedy v rozmezí 5,5 až 6,5 pH, což rostlinám obecně svědčí.
Kromě vaječných skořápek rostlinám velmi prospějí i bramborové či banánové slupky, kávová sedlina či čajové lístky ze sypaného čaje, které jsou rovněž plné látek, které připívají ke správnému růstu rostlin. Navíc vodou z uvařených vajec či brambor můžeme rostliny rovnou zalít. Jak vidíte, spoustu věcí, které máme běžně v naší kuchyni a často je vyhazujeme, nám může velmi dobře posloužit v souvislosti s péčí o rostliny. Vyzkoušejte některý z našich tipů a vaše rostliny brzy nepoznáte.