Bohatou úrodu okurek zajistí pěstování v pytlích. I při dřívější výsadbě budou chráněny před mrazy

Fotografie: Depositphotos

Okurky v pytlích budou při dřívějším vysazení chráněny před nepřízní počasí, a to před silným větrem, lijáky či posledními mrazíky.

Chtěli byste sklízet první okurky dřív než všichni ostatní? Pak byste je měli vysadit specifickým způsobem. A tím je pěstování v pytlích. V igelitovém pytli se půda dříve prohřívá a okurky začnou rychleji růst, a to dokonce i tehdy, bude-li chladněji. Sazenice si předpěstujte v bytě nebo ve skleníku; k přesazení budou vhodné tehdy, když vypustí nejméně dva pravé lístky a budou měřit kolem 15 cm. Sazenice by neměly být tenké a vytáhlé. Nemáte-li možnost předpěstovat si ze semen vlastní sazenice, můžete je zakoupit již vzrostlé v zahrádkářských prodejnách.

Pěstování okurek v pytlích

Pro tento způsob pěstování budete potřebovat 50–70litrové pevné pytle, doporučuje web Cpykami. Můžete použít i ty od zeminy anebo od krmiva pro domácí mazlíčky. Na dno pytle můžete umístit uleželý kompost či jiné rostlinné zbytky. Budou půdu v pytli prohřívat a také ji obohatí o živiny. Asi 5–8 cm ode dna vytvořte po obvodu pytle několik malých dírek, aby tudy mohla odtékat přebytečná voda a kořenový systém nezahníval. Poté doplňte 30–40 cm zeminy. Vhodná je běžná zahradní půda nebo univerzální zahradnický substrát pro pěstování zeleniny.

Pro tento způsob pěstování zvolte partenokarpické druhy okurek, to znamená samosprašné, anebo hybridy. Stejně tak, jako kdybyste je pěstovali ve skleníku, uvádí web GardeningKnowHow. Až pěkné pevné rostlinky vysadíte (do jednoho pytle můžete dát 2–3), vytvoříte jim snadným způsobem skleníkové podmínky. Z plastové lahve odřízněte dno a zanořte ji do půdy hezky kolem sazenice. Povrch zeminy můžete namulčovat, aby příliš nevysychala.

Díky chytrému zavlažovacímu systému bude o zahrádku postaráno. Hlavní roli hrají plastové lahve

Okurky v igelitce

Až okurka vyroste těch 30 cm, lahev sundejte a okurce poskytněte adekvátní oporu, po níž se bude pnout. Můžete však zvolit i polní okurky, a ty je možné nechat růst volně z pytle ven. Oporu nepotřebují. Kdo nemá velké igelitové pytle, může zvolit jinou cestu. Vezměte třeba igelitovou tašku, naplňte ji zeminou a vysaďte sazenice. Skleníček z plastové lahve jim rovněž vytvořte. Ve dně tašky však vyřízněte otvor a okurky si postupně prorostou do záhonu. A přitom budou první měsíc růstu kolem dokola chráněny igelitovou taškou a lahví.

Zpočátku budou okurky potřebovat jediné, a to zálivku. Asi po 5 týdnech můžete do zálivky přidat tekuté hnojivo pro kvetení a o měsíc později pro růst plodů. V případě nepříznivého počasí můžete okraje pytle vyhrnout vzhůru, rostliny tak budou chráněny. Stejně jako okurky, i brambory lze pěstovat v nádobách a v pytlích – o tom jsme na webu BydlímeÚtulně psali už dříve.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*