Nejlepší domácí lapače kuchyňských zápachů

Odpadkový koš je největší hrozbou v interiéru, co se šíření zápachů týče. Zápach v něm probíhá v důsledku hnilobných procesů a tvorbě bakterií. Abyste se zápachu v kuchyni zbavili, musíte jej samozřejmě pravidelně vynášet a udržovat koš v čistotě. Koš však není jediným zdrojem. Naštěstí na to existuje snadné řešení. Tím jsou lapače zápachů a osvěžovače ovzduší. 

Ty si můžete buď koupit hotové, anebo doma vyrobit sami. Dalším důvodem zápachu je vaření některých potravin (zelí, květák apod.) či skladování nevypraného prádla. Mnohdy je viníkem i botník – spíš neudržovaná obuv v něm. Přinášíme vám tipy na lapače domácích zápachů.

Pečený osvěžovač vzduchu

Tento pečený osvěžovač je ideální do kuchyně, když jste vařili něco, co zrovna příliš nevoní. Nakrájejte si na kolečka 2 citrony, vyskládejte je na plech vystlaný alobalem a pečte na 100 stupňů 60 až 90 minut. Pak plech umístěte na sporák a nechte vůni vykonat své.

Sůl a jedlá soda

Sůl a jedlá soda vám pomohou vyčistit odpady a zbavit se zápachu. Nepříjemný zápach totiž nezřídka pochází právě odtud. Nasypte půl hrníčku soli do odpadu a přidejte ještě půl hrníčku sody a zalijte vřelou vodou z konvice. Nechte chvíli působit a pusťte proud čisté vody, aby spláchl zbytky.

Skořice, pomeranč a hřebíček

Vložte do hrnce nakrájené slupky z citrusů, muškátový oříšek, skořici a hřebíček. Zalijte vřelou vodou a nechte voňavou páru prostupovat vaším bytem. V případě potřeby vodu se surovinami opět uveďte do varu.

Vůně oblíbené aviváže

Nemáte-li doma po ruce zrovna žádný osvěžovač ani éterický olej, který by provoněl a osvěžil vaší domácnost, vyrobte si vůni z aviváže. Nalijte litr vřelé vody do kastrolu a přidejte vršek aviváže. Nechte, aby se pára vznášela tam, kde to chcete provonět.

Jakmile voda vystydne, přelijte do rozprašovače a můžete ještě postříkat bytové textilie – povlečení, potahy, závěsy, koberce. Tím se vůně umocní. Dům provoníte i tak, že nanesete aviváž na kousky látek (případně papírovou utěrku) a rozmístíte po domě.

Mletá káva

Pokud si doma sami melete kávu, tím lépe. Jinak postačí mletá káva z obchodu. Nasypte ji do pytlíčků či umístěte do malých mističek a rozneste různě po bytě. Káva absorbuje zápachy, a také krásně provoní interiér.

Další domácí pomocníci

  • Vanilka
  • Levandule
  • Citrusy
  • Skořice
  • Máta
  • Ocet

Obrázek: pixabay.com