Nejlepší způsoby, které vám pomohou udržet komáry od domova!

Léto je čas venkovních posezení, plavání, rybaření, vycházek do přírody a výletů, ale také čas komárů. Nepříjemné bzučení a svědivé kousance však nejsou jedinou nepříjemnou věcí, kterou komáři způsobují. Jsou to přenašeči některých druhů onemocnění.

Faktory, které nás činí pro komáry atraktivními

Věřte tomu nebo ne, komáři si své oběti vybírají. V jedné studii bylo zjištěno, že častěji komáři napadají lidi s krevní skupinou 0. Svůj cíl identifikují pomocí oxidu uhličitého, který vydechujeme. Rovněž cítí kyselinu mléčnou (vytváří se při cvičení), močovou a čpavek.

Pití piva a komáři

Přemýšleli jste někdy, proč komáři milují zahradní grilování stejně jako vy? Přestože vědci si nejsou jisti, proč komáry přitahují lidé, kteří pijí pivo, je tomu tak.

Těhotenství a komáři

Řada studií ukázala, že těhotné ženy přitahují komáry častěji. Možná je to způsobeno tím, že vydechují více oxidu uhličitého a jejich tělo má o něco vyšší teplotu.

Barva oblečení a komáři

Komáry přitahují určité barvy oblečení. Pokud budete používat světlé oblečení, můžete se před komáry ochránit. Naopak tmavé barvy (černá, tmavě modrá, červené) komáry přitahují.

Jak udržet komáry z dosahu vašeho obydlí?

Komáři k létu nevyhnutelně patří, ale to nemusí znamenat konec našich letních radovánek. Existují některé netoxické způsoby, které by mohly komáry od našich domovů odradit.

Rostliny, které odpuzují komáry

Nejenže rostliny zkrášlí okolí našeho domu, ale některé z nich nemají komáři v oblibě. Patří mezi ně rozmarýn, levandule nebo bazalka.

Kadidlo

Komáři se vyhýbají místům, kde je zapáleno kadidlo. Velmi účinné jsou i vonné tyčinky, které obsahují přísady jako je citronella, eukalyptus nebo hřebíček.

Ptačí osazenstvo zahrady

Nejen netopýři milují komáry. Jsou pochoutkou i pro celou řadu ptáků. Podpořte jejich návštěvnost vaší zahrady tím, že po ní rozvěsíte krmítka a budky.

Esenciální oleje

Celá řada esenciálních olejů obsahuje velmi účinné látky, které odpuzují hmyz. Patří mezi ně například olej z hřebíčku, mátový olej nebo geraniový olej.

Domácí odpuzovače komárů

Na trhu existuje celá řada  chemických přípravků. Pokud si však chcete vyrobit prostředky bez chemických přísad, přinášíme návod na jeden z nich:

Suroviny:

  • jablečný ocet
  • voda
  • 5 kapek čajovníkového esenciálního oleje
  • 5 kapek citronové silice
  • 5 kapek eukalyptového éterického oleje

Rozprašovač naplňte do poloviny vodou a doplňte jablečným octem. Přidejte oleje a řádně promíchejte. Použijte na okna.

Jak být pro komáry méně žádoucí?

Pokud se chcete stát pro komáry méně žádoucími, vyzkoušejte některé z těchto rad.

Používejte méně kosmetických přípravků pro venkovní pobyt

Zaměřte se na přípravky s obsahem levandule, bazalky, rozmarýnu či eukalyptu.

Jezte hodně česneku

Pokud, před venkovním pobytem, zkonzumujete větší množství česneku, sloučeniny síry, které se vypařují kůží, budou komáry odpuzovat.

Jezte méně banánů

Když vaše tělo metabolizuje banán, objeví se na pokožce jejich vůně a … komáři milují banány.

Vezměte si vitamíny B

Nadbytečné množství vitamínu B se vylučuje pokožkou a komáři nemají rádi jeho pach. Do jídelníčku zařaďte potraviny bohaté na tento vitamín. Patří mezi ně hovězí maso, játra, ořechy, oves, pomeranče, vepřové maso, vejce, semínka, luštěniny nebo hrách.

Nastříkejte se vanilkou

Vanilka je přírodní odpuzující prostředek proti komárům. Přidejte dvě čajové lžičky vanilky na 1 šálek vody a vložte do rozprašovače.

Obrázek: pixabay