Vysoká spotřeba energie v domácnostech může vycházet z několika základních chyb. Jednou z nich je neodpojení vypnutých spotřebičů, do kterých stejně energie plyne.
Ačkoli se to zdá jako zanedbatelný odliv, děje se prakticky neustále. Právě odpojení klíčových spotřebičů vám může ukázat skryté vrstvy, které se ovšem citelně projevují na vašich měsíčních účtech a zálohách. Jediný způsob, jak se opravdu ujistit, že do zařízení žádná elektřina „neteče“, je ho opravdu fyzicky odpojit od sítě. Pokud tedy chcete ušetřit další finance, zaměřte se na připojená, ale málokdy použitá zařízení.
Proč je nenechat jen v pohotovostním režimu?
Jakýkoli zapojený spotřebič bere energii ze sítě i tehdy, když je zcela vypnutý. Spotřeba prováděná v pohotovostním nebo jinak označeném režimu se nazývá „skrytá spotřeba“. V průměru pak tento objem tvoří až 11 % účtu domácností za energie. To už není nezanedbatelný podíl. Během pohotovostního režimu totiž proud generuje nejen nadměrnou spotřebu, ale má současně vliv i na životnost těchto přístrojů.
Která zařízení se takto projevují nejvíc?
V první řadě jde o obrazovky a periferní zařízení. V pohotovosti spotřebují za rok až 209 kWh. Na druhém místě jsou to parabolické satelity s roční pohotovostí ve výši 131 kWh. Bronz má pak sušička s ročním odhadem pohotovosti na 103 kWh. Následuje kuchyňská trouba s roční pohotovostní spotřebou 86,5 kWh a nakonec televize. Při stálém zapojení do zásuvky vám za rok „sežere“ 77 kWh. Konkrétní hodnotu spotřeby si spočítáte sami.
Těmito zařízeními ovšem seznam nekončí. Ještě je tu router, který za celou dobu zapojení do zásuvky dokáže spotřebovat víc elektřiny než běžná pračka. Pračka a myčky toho také spotřebují hodně i při neaktivitě. Nicméně jejich použití je poměrně pravidelné a během pohotovosti také detekují případný únik vody.
Jak redukovat spotřebu v pohotovostním režimu?
Použijte prodlužovačku, která vám dovolí vypnout jich několik najednou. V případě kancelářského vybavení hledejte označení Energy Star. Platí to hlavně v případě obrazovek, počítačů a tiskáren. Toto logo uděluje Evropská komise spotřebičům, jež mají nejnižší energetickou spotřebu. Mimochodem, elektřinu spotřebovává i nabíječka telefonu. I tehdy, pokud zrovna nenabíjí. Pokud chcete být důslední, odpojte ji také.
Nabíječky obecně mají transformátory, které převádí příchozí proud na proud potřebný pro konkrétní zařízení. Ty potřebují samozřejmě elektřinu k vlastnímu fungování a fungují právě i tehdy, když zrovna elektřinu ničemu nedodávají. Jakmile tedy nabijete telefon, ukliďte i nabíječku. Kromě toho déle zapojený telefon už způsobil nejednu nehodu. Eliminace pohotovostního režimu nejen ušetří finance, ale také prodlouží jejich životnosti.
Zdroj: Bonasavoir