Za elektřinu se dá snadno ušetřit díky výhodným návykům. Rozpočtu uleví i odpojená televize

Fotografie: Depositphotos

I když na první pohled nic nedělají, přesto se sytí ze sítě elektřinou. Zjistěte, které spotřebiče se vyplatí raději zcela odpojovat ze zásuvky.

Jsou spotřebiče, které běžně neodpojujeme, jako jsou lednice nebo sporák. Pak jsou tu ale takoví žrouti elektrické energie, kteří jsou zapnutí spíše z naší lenosti. A právě ti si na naší laxnosti pochutnávají a tahají z nás korunu za korunou. Když o nich budete vědět, můžete nemálo ušetřit.

Elektřina není zadarmo

Elektřina je běžnou součástí našeho života. Stiskneme vypínač, rozsvítí se světlo. Lednička nám chladí potraviny. Televize se stará o zábavu, stejně jako mobily, které je potřeba dobíjet. Hodnotu elektrické energie si lidé začali více uvědomovat až s příchodem vysokých tarifů. Jak ukazují čísla podle Energetického regulačního úřadu, za loňský rok se spotřeba elektřiny meziročně v České republice snížila o 4,1 %, jde tak o nejnižší spotřebu za posledních 14 let.

Jak je patrné, šetřit jde i elektřinou. Což je dobré znamení pro rozpočty domácností, ale i planetu Zemi. Jak se totiž ukazuje, není nutné po večerech sedět při svíčkách a žvýkat suchý chleba. Stačí užívání spotřebičů a elektřiny obecně lépe plánovat, přistupovat k jejímu užívání chytřeji. Stejně jako se totiž dá ušetřit efektivním větráním v zimě za topení, jak jsme psali na BydlímeÚtulně, i drobné změny mohou udělat hodně u účtu za elektřinu.

Rodinné peněžence značně prospějí nižší výdaje za vytápění. Zajistí je i vhodná teplota a větrání

Kudy vám utíkají stokoruny ročně

Projděte se po své domácnosti a podívejte se, kolik přístrojů máte aktuálně zapojených do zásuvky. Kromě lednice či sporáku a myčky určitě najdete i nějaké „drobné“ přístroje, které zbůhdarma sosají elektřinu, aniž byste je aktuálně potřebovali. Ano, i ve chvíli, kdy spotřebiče nepoužíváte, ale necháváte je zapojené do sítě, odčerpávají odtamtud malé množství proudu.

Televize
Fotografie: Noah Wulf / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Třeba u takové rychlovarné konvice je to zanedbatelné množství, jež by vám ročně ušetřilo asi 30 korun, ale jiní už takoví troškaři nejsou. Pro představu – podle portálu KobietaInteria je to u notebooku v pohotovostním režimu asi 60 Kč ročně, u prodlužovačky bez vypínání asi 120 Kč ročně a u televize více než 580 Kč ročně. Vypojování přístrojů ze zásuvky, případně pořízení zásuvek s vypínačem vám tak ročně může ušetřit i několik stovek korun.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*