Nemoci mohou postihnout i rajčata. Pokud se tak stane, rychlá reakce je klíčová pro záchranu úrody

Fotografie: Depositphotos

Pěstování vlastních plodin může být občas dosti náročné a nakonec mnohdy vše přijde nazmar kvůli plísni nebo nemoci. Můžete s nimi však bojovat.

Ať už kupujete sazeničky v květináči, nebo si rajčata pěstujete od počátku sami, tak jako tak vás bude mrzet, když nevydrží až do sklizně. Nejčastějšími potížemi jsou plísně, které se mohou vytvořit snadno a rychle. Jakmile se objeví jen několik málo nepříznivých podmínek pro růst rajčat, můžete přijít o velkou část plodů nebo rovnou o celé keře.

Začínají se objevovat skvrny na listech

V teplých letních měsících, během nichž vydatně prší, se mohou na listech rostliny objevit tmavě hnědé fleky. Ty se následně na slunci kroutí a usychají nebo začnou plesnivět. Tyto skvrny by se však poté mohly přesunout i na samotné plody nebo postihnout stonek. Jakmile se fleky na listech objeví, je na čase započít dezinfekci rostliny, abyste zabránili šíření.

Fotografie: Unsplash

Do 1 litru studené vody nadrobno nakrájejte nebo rozmačkejte 3 paličky česneku a nechte tuto směs jeden den odstát. Výslednou tekutinu přelijete do rozprašovače nebo do malé konvičky a nanesete ji na postižené místo a jeho nejbližší okolí. Neuděláte chybu, když tímto přípravkem zalejete celou rostlinu spolu s těmi v okolí. Jedna až dvě aplikace týdně by měla rostlinu zbavit plísně, která za těmito skvrnami stojí.

Šedé fleky značí bramborovou plíseň

Další nemoc postihující rajčata se neprojevuje skvrnami hnědými, ale šedými. Jedná se o bramborovou plíseň, která se řadí mezi nejhorší nemoci ohrožující tyto plodiny. Šíří se snadno a velmi rychle postoupí do dalšího stadia, kdy postižená část rostliny zčerná, vyschne a upadne. Musíte proto jednat okamžitě a jakmile uvidíte šedé skvrny na listech, připravte si léčebný prostředek.

Fotografie: Unsplash

100 g sušených kopřiv vsypte do 5 litrů vody a nechte 12 hodin odstát. Během této doby se do tekutiny uvolní léčebné látky obsažené v kopřivách. Oproti metodě chránící rajčata před výše zmíněnou nemocí zde bude potřeba ošetřit všechny rostliny v záhonu. Bramborová plíseň se totiž šíří velmi rychle a hrozí tak, že již budou nakaženy i okolní rajčata.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]