O topení je třeba pečovat, jak ho natřít?

Fotografie: HAAS+SOHN Rukov

Doma se chceme cítit bezpečně a příjemně, proto se o něj snažíme starat. Co dosluhuje, to vyměníme za nové, bydlení se snažíme vylepšovat, a to jak z exteriéru, tak z interiéru. Jeho součástí ale není jen nábytek a bytový textil, ale také topení a radiátory. Z nich se časem začne olupovat barva a radiátory pak začnou rezavět. Aby k tomu nedošlo, věnujte jim tu nejlepší péči.

I staré topení omladíte

Zub času se projeví na všem, topení není výjimkou. Ať už ho máte v bytě nebo domku, časem se z něj začne olupovat nátěr a začne se objevovat i rez. V takovou chvíli je nejvyšší čas začít přemýšlet o novém nátěru, který topení omladí a váš interiér bude zase působit pěkně. Oprýskaný nátěr na radiátorech totiž parádu určitě nenadělá.

Jakou barvu budete potřebovat?

Než se do natírání pustíte, je třeba udělat celou řadu věcí, mezi nimi i vybrat barvu, kterou radiátory natřete. Ty tam jsou časy, kdy musely být bílé nebo krémové, dneska můžete barvu sladit s interiérem i s kamny, jen si vyberte správný druh barvy, a to barvu na radiátory. Ta by měla být kvalitní a zvládat i vyšší teploty. Volit můžete mezi:

  • Syntetickou (rozpouštědlovou) barvou, která perfektně kryje, ale zrovna nevoní.
  • Vodou ředitelnou barvou, která nezapáchá a dobře se s ní pracuje.
Fotografie: HAAS+SOHN Rukov

Jak topení natřít?

Barvu už máte vybranou, co dál? Teď je třeba se na natírání připravit. Nemusíte se lekat, není na tom nic složitého, nemusíte ani shánět žádné speciální pomocníky. Zahnutý štětec a váleček máte určitě doma, smirkovací papír, jar a ocelový kartáč nejspíš také, hodit se bude i igelit a kartony na zakrytí kamen i věcí kolem radiátorů. Všechno máte? Jdeme na to!

  • Nejprve radiátor očistěte od prachu, pavučin a dalších nečistot, nevynechejte ani prostor mezi žebry. Vše očistěte prachovkou nebo vysajte vysavačem.
  • Připravte si povrch topení na natírání. Odstraňte starý nátěr pomocí ocelového kartáče a smirkovacího papíru. Nemělo by tam zůstat nic, co se může odlepit. Povrch je také třeba odmastit, to zvládnete roztokem z mycího přípravku a vody.
  • Co popadalo na zem zameťte nebo vysajte, podlahu zakryjte kartonem nebo igelitem, stejně tak vše kolem, co by mohlo přijít k úhoně.
  • Pokud jste barvu odstranili až na kov, pak nejprve naneste základní barvu s antikorozní úpravou, která nedovolí rzi proniknout na povrch, zároveň dorovná nerovnosti.
  • Pusťte se do natírání. Na hůře dostupná místa se dostanete zahnutým štětcem (zárohákem), zbytek zvládnete s kulatým štětcem. Kdo není se štětcem kamarád, ten může použít barvu ve spreji.

Náš tip na závěr: Do natírání radiátoru se pusťte ideálně mimo topnou sezonu, kdy teploty neklesnou pod 10 °C, a vlhkost je nižší než 75 %.


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*