Odborníci radí, jak ušetřit za teplo. Svou roli mají okna, dveře i váš radiátor

Teplé počasí vystřídaly podzimní sychravé dny a chladné večery. Je čas přemýšlet, jak ušetřit za teplo. To proto, že v bytech i rodinných domech tak pomalu ale jistě začíná topná sezona a mnoho z nás už teď trochu trápí otázka, kolik peněz nás bude letošní zima stát. Proto vám přinášíme několik jednoduchých rad a tipů, které vám pomohou za teplo výrazně ušetřit.

Pozor na okna a dveře

Základní rada se samozřejmě týká oken a dveří. Možná vám připadá tato rada primitivní, ale byli byste překvapeni, kolik tepla z našich domovů utíká těmito prostory především kvůli nevhodným izolacím, chybějícím těsnícím lištám či pěnovému těsnění. Před topnou sezonou tedy věnujte kontrole těchto prostor náležitou pozornost, jakmile cítíte při přiložení ruky k rámu okna či dveří chlad, něco je špatně. Pokud máte doma obecně starší okna či dveře, které již nelze dobře utěsnit, zvažte jejich celkovou výměnu. Budete překvapeni, kolik peněz vám investice do nich pomůže v krátké době ušetřit. Dalšími problematickými částmi domu či bytu, především pokud bydlíte v přízemí či naopak v posledním patře, mohou být podlahy a stropy. I zde se vyplatí investovat do kvalitní izolace.

Radiátory

Dalším chybou, které se někteří dopouští, je, že před topná tělesa a radiátory v místnostech postaví nábytek. To je ale problém, protože teplo tak nemůže proudit do vzdálenějších částí místnosti, a my tak cítíme chlad a topení zbytečně nastavíme na vyšší teplotu. Mějte na paměti, že problémem mohou být i příliš těžké a neprodyšné závěsy. Ani oblíbené podokenní parapety nejsou z hlediska vytápění zcela ideální, neboť znemožňují teplému vzduchu stoupat výše. Vhodné není ani sušení prádla na radiátorech.

Správné větrání

Spousta lidí také v zimních měsících příliš nevětrá, protože si myslí, že vyvětráním zbytečně vypustí teplo ven, to je ale chybné hned z několika důvodů. Nejenže tak ve vzduchu v místnosti zůstávají škodlivé mikroorganismy, ale zároveň nevětrání způsobí to, že si na teplo naše tělo zvykne a vyžaduje pak stále vyšší teplotu. Správné větrání na podzim a v zimě spočívá v krátkodobém, ale intenzivním otevření celého okna, aby se vydýchaný vzduch v místnosti rychle vyčistil. Je to mnohem vhodnější i ekonomičtější než mít celý den otevřenou ventilačku.

Jaká je vlastně ideální teplota?

Pokud vás zajímá, jaká je vlastně ideální teplota v bytě během zimních měsíců, odborníci udávají různé teploty pro různé místnosti. V obývacím a dětském pokoji by se měla teplota pohybovat nejlépe v rozmezí dvaceti až dvaceti dvou stupňů, v kuchyni a na chodbách kolem devatenácti stupňů a na spaní je nejvhodnější teplota kolem sedmnácti či osmnácti stupňů. Při odchodu z bytu například ráno do práce či odjezdu na dovolenou je samozřejmě vhodné a ekonomické topení snížit. Výzkumy ukazují, že snížení teploty o jediný stupeň pomůže ušetřit až neuvěřitelných šest procent z nákladů na topení.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]