Odborníci radí, jaké čisticí přípravky spolehlivě fungují proti koronaviru

V souvislosti se současnou epidemií koronaviru se mnoho lidí začalo mnohem více zajímat o nejrůznější čisticí přípravky a dezinfekční prostředky, neboť právě ty se ukázaly být jednou z nejúčinnějších forem prevence. Na trhu je obrovské množství těchto přípravků a vyznat se v nich není vždy snadné, protože všechny slibují, odstranění všech choroboplodných zárodků.

Z tohoto důvodu pro vás dnes máme několik ověřených rad, které vám pomohou mít doma opravdu je prostředky, které fungují.

Základem je mýdlo a čistý ručník

O tom, jak důležité je správné mytí rukou, dnes již nikdo nepochybuje. Světová zdravotnická organizace zveřejnila i návod, jak při mytí správně postupovat. K mytí rukou je nejvhodnější antibakteriální tekuté mýdlo, kterým si své ruce myjte pokaždé, když přijdete domů či manipulujete s potenciálně nebezpečnými předměty, nejméně po dobu dvaceti vteřin.

Následně ruce osušte do čistého ručníku, doporučuje se jejich pravidelná výměna alespoň jednou za tři dny a následné vyprání na teplotu minimálně šedesáti stupňů Celsia, která viry zaručeně zničí.

Gely na bázi alkoholu

Pokud si ruce nemůžete umýt, například proto, že jste venku, ale zároveň jste se dotýkali vozíků v supermarketu, držadel v městské hromadné dopravě či peněz, je vhodné použít dezinfekční gel, nejlépe na bázi alkoholu.

Vzhledem k tomu, že v některých zemích se staly tyto gely poměrně nedostatkovým zbožím, zveřejnila Světová zdravotnická organizace postup, jak si účinný dezinfekční roztok vyrobit. K výrobě je zapotřebí pouze etylalkohol, peroxid vodíku, glycerol a destilovaná voda.

Alkoholové čisticí prostředky a jednorázové ubrousky

Povrchy, kterých se doma často dotýkáme, je nejvhodnější čistit za pomoci čisticích prostředků na bázi alkoholu. Kromě kuchyňské linky či stolu je vhodné věnovat zvýšenou pozornost i místům, na které se obvykle poněkud zapomíná, jako jsou například kliky dveří, vypínače či úchytky na kuchyňské lince a nábytku.

Kromě používání prostředků obsahujících vysoké procento alkoholu se k čištění doporučuje používat také jednorázové čistící ubrousky, hadříky a houbičky, které po použití můžeme rovnou vyhodit. Jednorázovými papírovými ubrousky je vhodné vybavit také vaší kuchyň a koupelnu, kde mohou částečně nahradit například utěrku či ručník.

Častěji perte a čistěte elektroniku

Pokud používáte látkové utěrky a ručníky, věnujte pozornost jejich časté výměně a praní na teplotu alespoň šedesáti stupňů Celsia. Vhodné je také následné sušení v sušičce či vyžehlení na maximální teplotu, kterou daná tkanina umožňuje.

V neposlední řadě nejlépe každý den čistěte pomocí dezinfekčního prostředku i ty předměty, kterých se během dne dotýkáme nejvíce, tedy nejrůznější elektroniku, jako jsou mobilní telefony, tablety, notebooky, klávesnice, myši či dálková ovládání.

Fotografie: Sarah Crowley, Joe Lingeman

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]